Само предни дни ви информирахме, че домакинствата в страната имат рекордни задължения към търговските банки. Данни на БНБ сочат, че в края на второто тримесечие те възлизат на 21.3 млрд. лв.

Общо 18.08 млрд. лв. от заемите са в лева, 2.98 млрд. лв. са в евро, а останалите 261.7 млн. лв. са в други валути, като швейцарски франкове и щатски долари.

Общо седем от банките в страната имат кредитни портфейли (бел. ред. раздадени кредити) към домакинствата за над 1 млрд. лв.

Лидерските позиции се държат от Банка ДСК (5 млрд. лв.), Обединена Българска банка (2.49 млрд. лв.), Пощенска банка (2.4 млрд. лв.), Уникредит Булбанк (2.1 млрд. лв.) и Райфайзенбанк (1.99 млрд. лв.).

Банковите сделки у нас през последните годиниНови сделки се задават на хоризонта

В челото са още Сосиете Женерал Експресбанк (1.62 млрд. лв.) и Първа инвестиционна банка (1.61 млрд. лв.).

Останалите банки заемат по-малък дял в кредитирането на населението, като топ 10 се допълва от Централна кооперативна банка, Алианц Банк България и търсещата нов собственик Банка Пиреос.

От началото на 2018 г.

Общо 4 от банките в страната повишиха стойността на раздадените заеми към домакинствата с повече от 100 млн. лв. през първите шест месеца на 2018 г.

Лидерът тук е ОББ, но трябва да се има предвид, че към повишението от 792 млн. лв. следва да добавим и кредитния портфейл на СИБАНК. По данни от края на миналата година кредитите за домакинствата са възлизали на 773 млн. лв., но се предполага, че не всички клиенти на СИБАНК са останали в обединената институция.

Ръст от 238 млн. лв. се отчита при отдадените кредити от Банка ДСК, докато повишението при Райфайзенбанк и Първа инвестиционна банка е от съответно 219 и 114 млн. лв.

Кредитните портфейли на Пощенска банка и Сосиете Женерал Експресбанк набъбнаха с 84 и 80 млн. лв., докато раздадените заеми на населението от ЦКБ растат със 79 млн. лв.

В топ 10 на предпочитаните банки за нови заеми от началото на 2018 г. са още Банка Пиреос, Уникредит Булбанк и Алианц Банк.