Имаше времена, в които от Европейската централна банка (ЕЦБ) мислеха, че могат да оставят първия си дом — 40-етажната Eurotower във Франкфурт, зад гърба си.

След финансовата криза от 2008 г. обаче ЕЦБ трябваше да наеме над 1 000 допълнителни служители, заради което трябваше да използва и двете си нови централи, построени през 2014 г., както и обновената Eurotower.

Въпросът сега е дали ЕЦБ, другите регулаторни органи и самият град Франкфурт ще могат да смогнат с притока на банкова дейност, който се очаква след брекзит.

Все още е прекалено рано да се каже колко банки ще дойдат, но Франкфурт изглежда взе ранна преднина пред конкуренти, като Париж и Дъблин, в борбата за осигуряване на работа след брекзит.

Множеството надзорни органи, в това число ЕЦБ, германските власти и европейският застрахователен регулатор, са една от причините, поради която финансовата столица на Германия е сочена като очевидния кандидат да приеме банки, които може да напуснат Лондон след решението на Великобритания за излизане от ЕС.

Пристигането на ЕЦБ през 1998 г. засили претенциите на Франкфурт да бъде финансовия център на еврозоната, а в региона в момента има 155 чужди банки. Всички големи германски банки имат офиси в града.

Провинция Хесен има желание Франкфурт да се възползва от брекзит, като регионалният министър на икономиката Тарел Ал-Уазир оглавява делегации, които дискутират възможностите за банки, които в момента са във Великобритания. В тези делегации са включени още представители на Централната банка на Германия, която също е базирана във Франкфурт.

Въпреки това, близо 20 години след създаването на ЕЦБ, разликата между мащабите на финансовия сектор в германския град и в Лондон остава огромна. Във Франкфурт има 75 000 работещи в сферата на финансовите услуги, докато в Лондон те са между 400 000 и 700 000 (по различни оценки).

Лондон е глобален град, докато усещането за Франкфурт е като за провинциален град. Придвижването с велосипед от Eurotower в центъра на града до новата централа в Остенд отнема около 15 минути — за същото време в Лондон се стига с метрото от Канари Уорф до Банк стейшън. Самият Франкфурт е с население от 730 000 души, което е по-малко, отколкото в английския град Лийдс.

Популярните сред добре платените служители райони във Франкфурт са Вестенд (Западния край), който се намира на пешеходно разстояние от Eurotower и другите необостъргачи в града, и маките градчета на север от финансовия център. И докато цените във Вестенд нараснаха бързо в последните няколко години, тъй като все повече германци избират да живеят в града, новите сгради в покрайнините му биха могли да приемат разширение на финансовия сектор.

“Има много нови сгради в градчетата в подножието на планината Таунус и те са на цени, които не са достъпни за всеки, така че се надяваме банкерите с парите да дойдат,” казва Свен Карстенсен, който оглавява офиса на Bulwiengesa във Франкфурт.

Според него едно от предимствата на града е, че разполага с повече от достатъчно офис площи, за да приеме очакваните 10 000 финансисти, които главният лобист на града в преговорите около брекзит очаква да пристигнат.

“Има известни офис площи в покрайнините на града, както и планове за построяването на много нови сгради. Ако една банка наистина иска да смени мястото, може временно да намери решение в покрайнините на града, а след това да се премести в него.”

Един от проблемите може да бъде образованието на деца на новодошлите. В региона има учебни заведения, предлагащи обучение, като програмата Международен бакалореат, но в някои от тях вече има повече записани ученици от допустимото.

В някои кръгове има скептицизъм по отношение на това колко голям импулс ще даде брекзит на Франфурт. За разлика от Лондон, който предлага множество различни финансови услуги, дейността във Франкфурт е фокусирана основно върху банкирането. Според някои това ще си остане така.

“В Лондон има разнообразие. Франфурт е банков център, не е център за управление на активи, не е застрахователен център. Тук просто са най-големите банки в Германия,” казва Майкъл Майнели, председател на мозъчния тръст Z/Yen Group.

Има обаче един конкретен фактор, който не е в полза на Лондон. Според Майнели лицензът за развиване на дейност в Германия, а оттам и в останалата част от ЕС, е най-привлекателен за банките, които, които имат нужда от център за операциите си в региона.

“Ако сте бразилска или китайска банка, колко двустранни споразумения бихте искали да сключвате - 27 или само едно?” пита той.