През ноември тази година централните банки на развиващите се страни отново предприемат понижения на лихвените проценти след паузата, която направиха през октомври, съобщава Ройтерс.

Настоящият цикъл от понижения на основните лихвени проценти започна още през 2019 година, като в много страни нивата им паднаха под тези от финансовата криза през 2008 година.

Финансовите регулатори в общо развиващите се страни са предприели средно две нетни понижения на лихвите през ноември, след като в предходния месец те останаха без промяна. Балансът на нетните промени в лихвите отразява съотношението между банките, които понижават лихвите и тези, които ги понижават.

Негативната стойност означава, че централните банкери, които облекчават монетарната политика, са повече от тези, които я затягат.

Централните банки в Индонезия и Филипините предприеха изненадващи понижения на лихвите през ноември в опит да стимулират икономическия растеж. И двете държави все още не са се възстановили от щетите, нанесени от пандемията от COVID-19, припомня Ройтерс.

Турската централна банка пък беше на противоположния полюс. Тя предприе повишение на основния лихвен процент с 475 базисни пункта до ниво от 15% в опит да подкрепи поевтиняващата лира и да овладее повишаващата се инфлация.

По време на пика в рамките на последния цикъл от глобални монетарни стимули през март тази година 27 от общо 37-те централни банки понижаваха лихвените проценти.