Инвестиционният фонд на милиардера Уорън Бъфет Berkshire Hathaway е продал почти целия си дял в капитала на американската банка Wells Fargo & Co, съобщава Ройтерс.

Бъфет започва да инвестира в Wells Fargo още през 1989 година, като постепенно придобива дял от 10%. Сумата, която Berkshire е похарчил за тези акции, възлиза на 12.7 милиарда долара.

В началото на тази седмица от фонда обявиха, че притежават акции на банката на стойност едва 26.4 милиона долара. През януари 2018 година делът му се е оценявал на 32 милиарда долара.

Репутацията на Wells Fargo пострада сериозно през 2016 година след разкритията, че е принуждавала служителите си да отварят банкови сметки на свои клиенти без тяхно разрешение, начислявали са нерегламентирани такси върху ипотечни кредити и са убеждавали собствениците на автомобили да сключват застраховки, от които не са имали нужда.

Още през февруари миналата година Уорън Бъфет ирази мнение, че системата за стимулиране на служителите в Wells Fargo е "глупава" и че банката твърде много се е забавила в опитите си да овладее последствията от скандала.

"Големият проблем е, че те игнорираха проблема, когато разбраха за него. А всеки проблем трябва да бъде разрешаван на момента. Ако това се беше случило, акционерите на Wells Fargo днес щяха да са много по-щастливи", смята Бъфет.

Berkshire Hathaway все още притежава значителни дялове в други американски банки, включително и в най-големия американски трезор Bank of America.

През февруари 2020 година Wells Fargo плати 3 милиарда долара за извънсъдебни споразумения, с които бяха уредени юридическите искове към банката. Директивата на Федералния резерв от февруари 2018 година, която забранява на Wells Fargo да увеличава акитвите си, докато не реформира проблемните си системи за вътрешен контрол.

Акциите на Wells Fargo поскъпнаха с 2% по време на вчерашната борсова сесия до ниво от близо 48 долара за брой.