Законът разграничава два вида ипотеки – законна и договорна. Ето и какви са основните различия между двете:

Статистиката говори

През 2019 г. у нас са сключени 45 968 ипотеки спрямо 62 442 година по-рано и 63 696 към 2017 г. Общият брой на договорните ипотеки за 2019 г. е 33 347, докато законните са 12 621 на брой.

Законна ипотека

Законна ипотека се учредява при сделки за покупко-продажба на недвижими имоти, както и при делби.

В този случай купувачът не е изплатил напълно продажната цена на имота при продажбата на същия по нотариален ред. Към датата на подписване на нотариалния акт за покупко-продажба купувачът е станал собственик на имота, тъй като вещното право на собственост се прехвърля към момента на постигане на съгласие между страните, обективирано в нотариалния акт.

Продавачът вече не е собственик на имота, обаче не е получил изцяло продажната цена и за да се гарантира, че той ще получи изцяло цената на имота, същият има право да изисква в нотариалния акт за покупко-продажба да се впише, че остатъкът от дължимата цена ще бъде заплатена в определен срок.

Към нотариалния акт за покупко-продажба се изготвя писмена молба до съдия по вписванията при Агенция по вписвания за вписване на законната ипотека, в която молба се посочва имотът, за който се вписва ипотеката, дължимата сума, срокът за плащане, имотът.

София с повече ипотеки за 2019 г. от Пловдив, Варна и Бургас Къде се купуват най-много имоти с ипотечни кредити?

Договорна ипотека

Съществува и договорна ипотека, която се сключва под формата на нотариален акт.

Ипотеката служи като обезпечение по договор за заем/кредит. В нотариалния акт се посочват: трите имена, местожителството и занятието на кредитора и на длъжника, имотът, върху който се учредява ипотеката; обезпеченото вземане, падежът му и размерът на лихвите, ако такива са уговорени, както и сумата, за която се учредява ипотеката, ако вземането не е парично.

Върху един имот може да се впише повече от една ипотека, всяка от тях има ред на вписване, посочват от Агенцията по вписванията.

Ипотеката се вписва и има действие за срок от 10 години, като то може да бъде подновено преди изтичане на срока. Ако срокът изтече, без да се извърши подновяване, ипотеката може да се впише наново. В такъв случай тя има ред от новото вписване.