Пазарът на плащанията има добро бъдеще. На Стария континент той трябва да постигне годишен растеж от около 7% до 2020 г., сочат данни на кабинета Oliver Wyman, публикувани в доклад от миналата седмица.

Приходите от пазара трябва да нараснат от 38 на 55 млрд. евро за три години. Но тази динамика ще бъде съпътствана от сериозни сътресения за играчите в сектора, защото тя е пряко свързана с появата на нови средства за разплащане, създанени от мобилните телефони и новите технологии, пише френският вестник Les Echos.

Появата на мигновените плащания, които според Европейската централна банка (ЕЦБ) ще станат нещо обичайно в Европа от края на тази година, може да застраши хегемонията на банковата карта.

„Този нов начин на плащане, който се състои в мигновено и необратимо превеждане на пари от една банкова сметка в друга, е уникална възможност да открием алтернатива на икономическия модел на картата“, потвърждава Мартина Веймерт от Oliver Wyman.

Европейските държави, които са приложили този тип решение, виждат положителен отклик от страна на потребителите. Великобритания, например, която въведе своята Faster Payments Service (услуга за бързо плащане - бел. ред.) още през 2008 г., регистрира между 2012 и 2015 г. среден растеж от 15% на година на обемите от трансакции с това решение.

Гарантирано плащане

Най-популярната функция днес е на разплащане от човек на човек чрез мобилен телефон, която на първо място ще засегне трансакциите с пари в брой. Но търговците също предпочитат този метод, тъй като превеждането на пари от една сметка на друга е безплатно, докато картовите трансакции изискват от тях да плащат комисионни.

Към тези разходи трябва да се добави и наемът на терминал за разплащания, който мигновеното плащане ще направи излишен, тъй като мобилният телефон може да комуникира директно с касата на магазина. Освен това необратимият характер на този нов вид трансакция има предимството и да гарантира плащането за търговеца, което не може да се каже за банковата карта.

Развитието в областта на навиците на потребителите е бавно и растежът на разплащанията с банкова карта в Европа ще се запази на ниво от около 8% на годишна основа в Европа, сочат данните на Oliver Wyman.

Но очакваното нарастване на плащанията по телефона и дематериализирането на картата могат да отслабят ангажираността на потребителите, защото вече няма да вадят малкото си парче пластмаса, за да заплатят покупките си.

Картовите мрежи започнаха да се позиционират на пазара на мигновените плащания, което е признак за значението на заплахата. Visa пусна услугата Visa Direct, която позволява почти незабавно прехвърляне на пари, MasterCard също обяви през юли миналата година закупуването за 700 млн. паунда на британската стартъп компания VocaLink. Тя разполага с платформа за мигновено плащане. Няма съмнение, че това е само началото.

Снимки: Pixabay.com