През първия месец на 2020 г. банковата система генерира печалба от 52 млн. лв, което е с 32% по-малко, в сравнение с януари 2019 г.

Как обаче се променя структурата на банковите приходи и има ли промяна в сегментите, от които трезорите реализират по-голямата част от своите постъпления?

Справка на Profit.bg в статистиката на Българската народна банка показва, че през януари 2020 г. приходите на банките от лихви възлизат на 257.15 млн. лв, тези от такси и комисиони са на стойност 104.92 млн. лв, а нетният финансов резултат от операции с финансови активи, държани за търгуване, възлиза на 37.59 млн. лв.

Това са трите основни пера в отчета за приходите и разходите на банковата система.

Спрямо първия месец на 2019 г. приходите от лихви се увеличават с 0.5 на сто, тези от такси и комисиони се увеличават с 2.4 на сто, а нетният финансов резултат от операции с финансови активи през януари 2019 г. беше отрицателен - в размер на 42 млн. лв.

Освен че темповете на нарастване на приходите от такси изпреварват тези на лихвените постъпления, се увеличава и техния дял в общия нетен оперативен доход от 40.06% на 41.67% към 31 януари 2020 г.

В по-дългосрочен план динамиката в структурата на банковите приходи потвърждава тази тенденция. Преди десетилетие, в края на януари 2010 г., лихвените приходи на банковата система са на стойност 428.76 млн. лв, което е с близо 67% повече, отколкото в момента.

Приходите от такси и комисиони пък тогава са на стойност 61.84 млн. лв, или с 41% по-малко, отколкото към днешна дата.

Австралийските банки ще преминават климатични стрес тестовеОсвен на традиционните макроикономически шокове, тезорите трябва да са подготвени да отговорят на всички съвременни предизвикателства

Тази тенденция, разбира се, не е уникална за България. На фона на рекордно ниските лихвени проценти по света, които в някои държави вече са отрицателни за определени сегменти, банковият сектор беше принуден да компенсира по някакъв начин свиването на лихвените маржове (разликата между лихвите по кредитите и по депозитите).

В баланса на българската банкова система също настъпват известни промени. Финансовите активи, държани за търгуване, възлизат на 597.39 млн. лв към 31 януари 2020 г., или с 66% повече от миналата година.

В най-голяма степен този ръст се дължи на увеличаването на портфейла от дългови ценни книжа - от 170 млн. на 372 млн. лв.

Като цяло обаче делът на финансовите активи, държани за търгуване, заема дял от 0.5% в общата сума на активите на банковата система, което е доста под равнището им отпреди 10 години.

Тогава (към края на януари 2010 г.) те са на стойност 806.9 млн. лв, а делът им е бил около 1.15% от общите активи, тоест над два пъти по-голям от настоящия.

Изводът от всичко това е, че за момента банките предпочитат да се фокусират върху източниците на приходи с възможно най-нисък риск. Като такива безспорно се очертават постъпленията от такси и комисиони, които през последното десетилетие драстично увеличават своята тежест в портфейла на трезорите.

И докато лихвите в Европа, а и в останалия свят, не тръгнат по пътя на "нормализацията", е много вероятно тази тенденция да се запази.