Всяка вечер кръчмите във Великобритания сервират около 14 милиона пинти бира, което е с около седем милиона по-малко от 1979 г. - годината, в която консумацията на бира на островната държава е достигнала най-високото си ниво.

Тоест наблюдава се спад в консумацията на пиво с 33% за близо 30 години. Може да се каже, че британците пият днес толкова бира, колкото са консумирали по време на икономическата криза от началото на 30-те години. Толкова малко, че мнозина наричат периода “голямата бирена депресия”.

Очевидно нещата са свързани, защото тук говорим за спад в консумацията на бирата, която се поръчва в британските кръчми, а не на тази, която се купува от супермаркетите. Миналата година затвориха врати точно 1400 кръчми от общо 57 000, работещи на територията на цялата страна. Тоест вълната на “изчезване” на британските кръчми миналата година бе пет пъти по-масова от предходната.

От април до юни – последните три месеца, консумацията на бира по кръчмите е спаднала с 10%, в сравнение с миналата година. Покупките на пиво от магазините също са намалели с 4.5 %, казва Адриан Мос от РФИ. Това означава, че продажбата на бира в британските пъбове е спаднала два пъти по-бързо, отколкото тази по супермаркетите и малките квартални магазинчета.

Данните са предоставени от Британската асоциация на бирата и пъбовете, която представлява 98% от производителите на бира и две трети от пъбовете в страната. Анализирането на тези данни ни навежда на мисълта, че през тази година британците посещават кръчмите много по-малко отпреди. Чуха се гласове, които опитаха да дадат обяснения за масовото затваряне на пъбовете, казва още Мос.

Причините са няколко. От една страна, увеличението на таксите за сервиране на бира и алкохолни напитки в британските пъбове, а от друга - забраната за пушене в заведенията. И не на последно място - супермаркетите продават бира в кутийки, която излиза много по-евтино от бутилираната. Освен това, атмосферата в кръчмите вече не е както преди. Пъбовете вече не са тихи и спокойни местенца, където можеш да се видиш с приятели.

Днес в английските кръчми има караоке и промоции на алкохол: едва ли някой не е чувал за така наречените “happy hours”, през които се предлага много по-евтин алкохол. Има и кръчми със специални промоции - когато се излъчва футболен мач, например, се сервира безплатна бира, докато единият от отборите не вкара първия си гол. Резултатът – много хора се отказват от кръчмите, внезапно превърнали се в твърде шумни и пренаселени места. Те предпочитат да си пийват биричка, купена от супермаркета, кротко в домовете.

Всъщност, консумацията на бира в пъбовете е намаляла, но пък консумацията на алкохол, по принцип, се е увеличила. Пие се повече твърд алкохол - повече водка и вино. Преди 15-тина години англичаните пиеха средно по 14 - 15 литра вино на година. Днес изпитото от британците количеството е около 26-27 литра на година.

Източник: БГНЕС