Американски официални лица отдавна настояват, че китайското правителство е в състояние да преглежда личната информация на потребителите на TikTok, но това твърдение беше чисто спекулативно. Досега.

За първи път бивш служител на ByteDance, базираната в Пекин компания майка на TikTok, посочва CNN, е изложил конкретни факти в полза на твърдението, че Китайската комунистическа партия (ККП) има широкомащабен достъп до данните на социалната мрежа и то с политически цели.

В съдебна жалба от тази седмица бившият служител на ByteDance, Интао Ю, твърди, че през 2018 г. ККП е шпионирала продемократични протестиращи в Хонконг, като е използвала "задна врата" за достъп до TikTok, за да идентифицира и следи местоположението и комуникациите на активистите.

Множество експерти по сигурността коментират пред CNN, че това е първото конкретно твърдение за достъп на администрацията в Пекин до действителни данни на потребители на TikTok. Взривоопасното твърдение, което ByteDance оспорва, може да разпали глобален дебат за това дали TikTok представлява заплаха за сигурността и дали законодателите трябва да забранят изцяло приложението за кратки видеоклипове.

Великобритания глоби TikTok заради злоупотреба с лични данни на децаПрез 2020 г. платформата е позволила на повече от 1 млн. деца под 13 години от Обединеното кралство да се регистрират в нея
Доказателствата са доста оскъдни. Това е клетвена декларация на Ю, който е завел срещу ByteDance дело за неправомерно уволнение в щатския съд на Калифорния. В декларацията не са представени документи, вътрешни съобщения или други първоизточници, които да подкрепят твърдението, но Ю, който подлежи на наказание за лъжесвидетелстване, твърди, че е прегледал дневници за достъп, показващи, че служители на ККП - описани от него като част от “комисия", която има специален физически достъп до офисите на ByteDance в Пекин, са използвали път, заобиколящи всички защити за поверителност на TikTok.

"Комисията и външни следователи са използвали абсолютно удостоверение, за да идентифицират и открият протестиращите в Хонконг, активистите за граждански права и поддръжниците на протестите", твърди Ю. "От регистрационните файлове видях, че комисията е получила достъп до уникалните потребителски данни, местоположенията и комуникациите на протестиращите, активистите за граждански права и техните поддръжници."

Засега TikTok отказва да коментира обвинението, а говорител на ByteDance се е опитал да дискредитира твърденията на Ю като начин той да добие публичност.

И НАТО забранява TikTok на служителите сиПоредният правителствен орган, който забранява приложението поради опасения, че китайското правителство може да има достъп до данните на потребителите
"Планираме енергично да се противопоставим на това, което смятаме, че са неоснователни твърдения и обвинения в тази жалба", се казва в изявлението на компанията, като се добавя, че работата на Ю в приложението на ByteDance, известно като Flipagram, е била прекратена през 2018 г., след като е работил там по-малко от година. "Любопитно е, че г-н Ю никога не е повдигал тези твърдения през петте години, откакто е била прекратена работата му за Flipagram през юли 2018 г. Действията му очевидно целят да привлекат медийно внимание".

Видовете данни, до които ККП може да е имала достъп, предполага Ю, включват идентификатори на устройства, мрежова информация като IP адреси и директни съобщения на потребителите, заедно с историята на търсене и сърфиране.

В миналото също е имало съобщения за неправомерен достъп до данни на TikTok. ByteDance дори е признавала, че е уволнила няколко служители, които са се опитали да получат достъп до информация за акаунти, принадлежащи на няколко журналисти - опит за идентифициране на източник на изтичане на информация към пресата.

Конспирации, пропаганда, омраза: Зад кулисите на социалните медииВсеки път, когато предлагат дезинформация, мрежите нарушават основно човешко право
Изглежда обаче, че тази ситуация е била ограничена до няколко лица и не е включвала агенти, работещи от името на ККП, обяснява още CNNи добавя:

“За разлика от този случай, подозренията на американските служители са свързани с това, че китайското правителство използва данни от TikTok за широкомащабни операции за събиране на разузнавателна информация или за насърчаване на кампании за дезинформация на обществено ниво”.

Но главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу е категоричен, че китайското правителство никога не е искало от компанията данни за нейните американски потребители и никога не би изпълнил подобно искане.