Ако перките на вятърните турбини бъдат боядисани в черно, птиците, които се удрят в тях, могат да се понижат със 70%.

Това се посочва в научно изследване, цитирано от BBC.

"Сблъсъците на птици, и особено на грабливите, са сред водещите екологични проблеми, свързани с изграждането на вятърни енергийни паркове. В Норвегия, например, във ветропарка край Смьола, всяка година при подобни инциденти загиват между 6 и 9 белоопашати орли", казва Роел Мей, който е един от авторите на проучването.

В Смьола са инсталирани 68 вятърни турбини на площ от 18 квадратни километра, което го прави един от най-големите вятърни паркове край бреговете на Норвегия.

Мей и неговите колеги от Норвежкия институт за природонаучни изследвания провели поредица от експерименти с различни мерки, които биха могли да намалят негативното въздействие на турбините върху околната среда и най-вече върху популацията на птиците.

Една от тях била да боядисат една от трите перки на турбината в черен цвят. По този начин се намалява т. нар. "замазване" на движението и съорженията стават по-видими за птиците.

"Смъртността при боядисаните турбини се понижи с над 70%, в сравнение със съседните, които останаха изцяло бели", твърдят авторите на проучването. Те обаче уточняват, че резултатите може и да са специфични за съответния регион или за местните биологични видове.

Затова те планират да проведат подобни опити и на други места по света, като вече са получили предварителни заявки от Нидерландия и Южна Африка.

От Siemens Gamesa - един от най-големите производители на вятърни турбини в света, твърдят, че решението на проблема зависи най-вече от строителите и операторите на вятърните паркове.

Говорител на компанията обяснява пред BBC, че тя няма достъп до повечето данни, които се събират по време на работата на турбините.

"Ние можем да произведем всякакви варианти в зависимост от спецификациите, предоставени ни от операторите", казват още от Siemens Gamesa.

Според представители на ScottishPower Renewables, която е сред водещите оператори на вятърни паркове във Великобритания, резултатите от изследването представляват "интересно развитие".

По думите им още в началото на строителството на един ветропарк въздействието върху окалната среда и популацията на птиците е едно от първите неща, които се взимат предвид.