Колекцията от произведения на изкуството на технологичния магнат Пол Алън, съосновател на Microsoft, който почина през 2018 г. на 65-годишна възраст, бе продадена от Christie's за рекордната сума от над 1.6 млрд. долара. Търгът се проведе Christie's Rockefeller Center в Ню Йорк тази седмица в два последователни дни. Още през първия ден на аукциона показаните 60 творби привлякоха 1.506 млрд. долара.


Така Тhe Paul G. Allen Collection се превърна в най-скъпата частна колекция в историята на Christie's.

Пет платна на Сезан, Ван Гог и Климт надхвърлиха 100 млн. долара всяка, отбелязват от аукционната къща.

Най-висока цена от 130 млн. долара бе постигната за Les Poseuses, Ensemble (малка версия) на Жорж Сьора – платно, изобразяващо три голи жени в поантилистки стил, което художникът рисува между 1888 и 1890 г.

На следващия ден 95-те предложени картини привлякоха 115,8 млн. долара. Сред произведенията, които бяха предложени на търга, са платно на Джаспър Джонс от 1960 г. и пейзажът La Montagne Sainte-Victoire на Пол Сезан от 1888-90 г. Голяма част от продадените картини са придобити от азиатски търговци.

Източник: Christie's

Тhe Paul G. Allen Collection от 150 произведения на изкуството от наследството на Пол Алън е най-скъпоструващата колекция, обявявана някога на търг, според ArtNews.Тя надмина досегашния рекорд от 922 млн. долара на постановената от съда колекция на Macklowe, продадена в Sotheby's по-рано тази година, както и колекцията на Дейвид Рокфелер през 2018 г. в Christie's, която донесе 835 млн. долара.

Алън, чиято причина за смъртта се дължи на усложнения от неходжкинов лимфом, определи сестра си Джоди Алън за единствен изпълнител на неговото имущество. Тя стана председател на неговата инвестиционна компания Vulcan.

Известен преди всичко като технологичен пионер от средата на 70-те, Алън си спечели репутацията на авторитетен филантроп и колекционер на произведения на изкуството, въпреки неговата изключителна дискретност. Въпреки това той бе включен за първи път в годишния Топ 200 на световните колекционери през 1997 г., припомня ARTnews.

Председателят на Christie's America Марк Портър обяви, че приходите от продажбата ще отидат за благотворителност. Филантропът Алън разпредели 2 млрд. долара във фондове, които подкрепят медицински, екологични и културни каузи. Сред другите му начинания в културното пространство са основаването на Музея на поп културата в Сиатъл (MoPOP) през 2000 г. и Панаира на изкуствата в Сиатъл през 2015 г.

"Големият канал във Венеция" на Мане беше оценена на 50 000 000 долара

Колекцията обхваща различни епохи от историята на изкуството – от стари майстори през импресионисти до модерно и съвременно изкуство. В нея са платна на Каналето, Ботичели, Ян Брьогел, Реноар, Мане, Гоген и Сьора, както и Марк Ротко, Едуард Хопър, Александър Калдър, Ед Руша и Дейвид Хокни. Други големи творби в колекцията на Алън са абстракцията „Жълто върху лилаво“ на Марк Ротко от 1956 г. и платното „Майчинство II“ на Пол Гоген от 1899 г. И двете той купи в началото на 2000 г.,съответно за 14,3 млн. и 39,2 млн. долара. През 2006 г. той наддава в Christie's за пейзажа „Бреза гора“ на Густав Климт от 1903 г., който придоби за 40,3 млн. долара.