Политиците в Дания дадоха зелена светлина за изграждането на огромен остров, който ще осигурява електроенергия, достатъчна за 3 милиона домакинства.

Първият енергиен остров в света ще е с размерите на 18 футболни игрища (120 000 кв. м.), но има надежди да стане три пъти по-голям.

Той ще служи като разпределителен център за 200 гигантски офшорни вятърни турбини.

Това е най-големият строителен проект в историята на Дания, като се очаква да струва около 210 млрд. датски крони (28 млрд. евро).

Изкуственият остров ще е разположен на 80 км. навътре в морето и ще бъде най-малко 50% собственост на държавата, като частният сектор също ще има дял в него.

Той няма да осигурява електричество само за датчаните, но и за електропреносните мрежи и на други съседни държави. Въпреки че засега не се споменават конкретни държави професор Якоб Остергард от Датския технически университет казва пред BBC, че Великобритания би могла да се възползва, както и Германия или Нидерландия. Островът също така ще осигурява водород, който може да се използва в транспорта, авиацията и промишлеността.

Шведска компания ще строи вятърни турбини, високи колкото Айфеловата кулаКомпанията, която управлява най-големият континентален вятърен парк в Европа си поставя нова амбициозна цел

Съгласно Закона за климата на Дания страната си е поставила амбициозния план за намаляване на нивата на парниковите газове от 1990 г. със 70% до 2030 г. и ще се стреми да постигне въглероден неутралитет до 2050 г. Миналия декември Дания обяви, че слага край на всички нови проучвания за добив на петрол и природен газ в Северно море.

Енергийният министър Дан Йоргенсе заяви, че страната просто "променя картата".

От екологичната организация Dansk Energi обявиха, че "мечтата е на път да се превърне в реалност", но се съмняват, че островът ще заработи до 2033 г., каквито са предварителните планове.

Датските политици обаче подкрепиха плана.

Вече се планира изграждането на по-малък остров в близост до датския остров Борнхолм в Балтийско море. Има сключени и споразумения за доставката на електроенергия от там за Германия, Белгия и Нидерландия.

Миналия ноември ЕС обяви планове за 25-кратно увеличение на капацитета за добив на вятърна енергия до 2050 г. като увеличението до 2030 г. ще е пет пъти. Енергията от възобновяеми източници в момента задоволява около една трета от нуждите на ЕС.

Мощностите в Европа за производство на вятърна енергия от офшорни ветропаркове в момента са 12 гигавата.

Новият остров първоначално ще осигурява 3 гигавата, като с времето се очаква увеличение до 10. По-малкият остров в близост до Борнхолм ще осигурява 2 гигавата.

Засега местоположението на новия енергиен остров се пази в тайна, но той ще е бъде изграден на около 80 км. навътре в Северно море. Според местните медии проучване на Датската енергийна агенция е очертало две зони западно от полуостров Ютланд, като и на двете места морето е с дълбочина 26-27 метра.