След като през първите шест месеца от работата си "Джеймс Уеб" вече предостави зашеметяващи и впечатляващи от гледна точка на науката резултати, сега телескопът е в основата на още един исторически момент - първото потвърждение за открита екзопланета, съобщава Engadget. Той e надникнал на 41 светлинни години в Космоса и е открил планета в съзвездието Октант, която е с диаметър 99% съвпадащ с този на Земята - LHS 475 b.

Екип от астрономи от Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, ръководен от Кевин Стивънсън и Джейкъб Лустиг-Ягер, за първи път забелязва доказателства за съществуването на потенциалната екзопланетата, докато се рови в данните, генерирани от сателита на НАСА за изследване на екзопланети - TESS.

Но именно инфрачервеният спектрограф на „Джеймс Уеб“ – NIRSpec, потвърждава на 100% съществуването на такава планета. "Няма съмнение, че планетата е там. Данните на „Джеймс Уеб“ потвърждават това", коментира Лустиг-Ягер в прессъобщение на НАСА.

Съществува вероятност планетата да е лишена от критично важната за развитие на живот газова „изолация“, но на тези разстояния все още не може да се каже със сигурност какво се случва там. Учените обаче са сигурни, че нейната атмосфера се различава от тази на луната на Сатурн - Титан.

При все това температурата на повърхността на планетата изглежда е около 300 градуса по Целзий, което е с няколкостотин градуса по-топло, отколкото тук, на Земята. Ако при последващите изследвания бъде открита облачен слой, това би могло да подскаже, че климатът на парниковия свят е по-близък до този на Венера.