Европейската комисия (ЕК) води множество разследвания срещу най-бързо развиващата се през последните години социална мрежа – TikTok. Това стана ясно от изказване на нейния председател Урсула фон дер Лайен, която потвърди, че разследванията засягат трансфер на данни на граждани на ЕС към Китай и целева реклама, насочена към непълнолетни. Разследващите се стремят да гарантират, че TikTok отговаря на изискванията на Общия регламент за защита на данните (GDPR).

„Практиките за работа с данни на TikTok, включително по отношение на международните трансфери, са обект на няколко текущи производства“, пише Урсула фон дер Лайден в писмо, споделено от комисарят по комуникациите Брендън Кар. „Това включва разследване от страна на ирландската Комисия за защита на данните относно съответствието на TikTok с няколко изисквания на GDPR, включително по отношение на прехвърлянето на данни към Китай и обработката на данни на непълнолетни, както и съдебни спорове в холандски съдилища."

Новината идва, след като фон дер Лайен отговори на въпроси, повдигнати от членове на Европейския парламент, относно възможността китайските държавни органи да получават достъп до данните на европейски граждани, събрани от TikTok.

Темата за данните, събирани от различни приложения, отдавна е във фокуса на ЕК. Това принуди TikTok по-рано тази година да се съгласи да наложи определени рестриктивни политики относно рекламите и брандираното съдържание заради потенциално нарушаване на правилата за защита на потребителите на ЕС.

Манипулирал ли е Мъск борда на Tesla за $52 млрд., това е въпросътАкционер на компанията поиска от съд в Делауеър да отмени одобрен през 2018 г. пакет от заплати за предприемача

Проблеми и в САЩ

TikTok се сблъсква с проблеми и в САЩ. Причина за това отново са практиките на компанията за поверителност на данните и сигурността. Миналия месец TikTok отхвърли обвинения, че базирани в Китай служители на компанията-майка на социалната мрежа – ByteDance, планират да проследяват местоположението на някои американски граждани чрез приложението.

В опит да успокои негативната вълна, която стигна до там от FCC да призоват Google и Apple да премахнат социалната мрежа от магазините си за приложения, TikTok се съгласи да премести данните на американските потребители в центрове за данни на Oracle. Доставчикът дори направи одит на системите и алгоритмите за модериране на съдържание на социалната мрежа, за да се увери, че не са обект на намеса от страна на китайските служби.

Първоизточник на притеснения

Първоизточникът на притеснения у европейските депутати, който доведе до разкриването на информацията за разследванията срещу TikTok, е публикация в BuzzFeed News.

Американската новинарска платформа цитира изтекъл аудиозапис на повече от 80 вътрешни срещи на TikTok, от който става ясно, че базирани в Китай служители на ByteDance многократно са имали достъп до непублични данни за потребители на TikTok в САЩ.

Записите съдържат 14 изявления от девет различни служители на TikTok, които доказват, че това се е случвало със сигурност поне между септември 2021 г. и януари 2022 г.