"В 24.5% от проверените храни и напитки има разлики в етикетите, а в 42% цените са по-високи в България. Изследвани бяха 53 продукта и аналозите им на европейския пазар или общо 106 проби".

Това обяви земеделският министър Румен Порожанов за третото поред изследване за т.нар. двоен стандарт при храните.

Детско пюре със зеленчуци, пиле и ориз у нас е по-скъпо с 35%, отколкото на Запад. Продаваният за България шоколад от една марка е с по-ниска масленост и какао, отколкото предлаганият в други страни от ЕС. При друга пък бройката на лешниците е по-голяма при западния аналог.

В мляко за деца има по-високо съдържанието на растителни мазнини, включително и палмови в продукта за България, както и по-малко макроелементи и витамини. Въпреки това цените са идентични у нас и на запад.

Порожанов посочи, че е изследвана моцарела от 2 държави. „Интересното при нея е, че продаваната у нас е с различен вкус и опаковката е с по-малък грамаж на отцеденото тегло. Има разлика и в цвета. Установени са шупли по продукта и утайка в саламурата”, добави земеделският министър.

При изследвани безалкохолни напитки съдържанието на портокалов сок в България е най-малко - 5%, докато за западните пазари стига до 12%.

42% от продуктите са по-скъпи в България, като това е в хипотезата на нетни цени –тоест абстрахираме се от ДДС. Ако се добави данъкът, това означава поскъпване с много повече, обясни Порожанов.

По думите му голяма част от детските храни у нас продължават да са на цени по-високи от западноевропейските.

Решението на двойния стандарт е единно европейска законодателство, което да го забрани, каза още министър Порожанов.

Добрата новина е, че има промяна в позицията на Брюксел и вече се работи по изменение на 3 наредби, които да санкционират подобни нелоялни търговски практики.