В сряда, гигантът в областта на финансовите технологии Revolut отчете първата си годишна печалба в историята. Тя датира от 2021 г., когато броят на абонаментите за платените пакети на платформата и цялостното ѝ използване рязко нараснаха, посочва CNBC.

Компанията отчита приходи в размер на 636,2 млн. паунда за годината - три пъти повече, отколкото през 2020 г., и реализира печалба преди данъци в размер на 59,1 млн. паунда. През 2020 г. Revolut регистрира загуба преди данъци в размер на 205 млн. паунда.

Микко Саловаара, главен финансов директор на Revolut, коментира пред CNBC, че резултатите идват в следствие на “диверсифицирания бизнес на Revolut и усърдния контрол на разходите”.

"Най-лошият възможен сценарий би бил, ако Revolut не беше устойчива компания или ако се нуждаеше от външно финансиране", казва Саловаара. "Реалността е такава, че ние не се нуждаем от външно финансиране. Продължаваме да инвестираме в нашия бизнес, като предоставяме продукти, на които хората могат да разчитат."

За 2022 г. Revolut предостави актуализирана информация за финансовото си представяне, в която се казва, че очаква приходите ѝ да са нараснали с повече от 30% и да достигнат 850 млн. паунда. Като частна компания тя не е задължена да споделя постоянно тримесечни отчети.

Постижението на Revolut е рядко срещано положително развитие на финтех пазара, който е засегнат от масови съкращения и огромен спад в пазарната капитализация на компаниите в него, тъй като инвеститорите преоценяват индустрията на фона на влошените макроикономически условия, посочва още новинарската агенция.

Оценката на Klarna, шведска финтех компания, която предлага модела “купи сега, плати по-късно”, например, спадна с 85% - до 6,7 млрд. долара, в рамките на миналата година. Във вторник, компанията обяви рекордна загуба от 1 млрд. долара за фискалната си 2022 г.

Revolut все по-близо до банков лиценз и за Великобритания Въпреки някои проблеми, свързани с корпоративната култура и потенциални връзки с Москва, компанията върви напред
Запитан за пазарната оценка на Revolut, Саловаара заявява, че не може да каже колко точно струва компанията, тъй като не е набирала парични средства от 2021 г. насам, но му е "трудно да повярва, че инвеститорите няма да продължат да бъдат доволни от нашето представяне".

Компанията, която няма физически клонове, предлага цифрово банкиране, парични преводи и търговия с криптовалути и акции чрез своето едноименни приложение. Основана през 2015 г. от бившия трейдър на Lehman Brothers Николай Сторонски и софтуерния разработчик Влад Яценко, Revolut бързо се разраства и се превръща в един от най-големите финтех еднорози в Европа, с оценка от 33 млрд. долара.

Впоследствие Revolut навлиза успешно и на различни чуждестранни пазари, по-специално в САЩ, където в момента има над 500 000 клиенти. Компанията оперира също така в Бразилия, Мексико и Индия. През ноември Revolut обяви, че има 25 млн. потребители в световен мащаб.

На родния ѝ пазар във Великобритания обаче нещата не вървят толкова гладко. През последните две години Revolut се опитва да получи банков лиценз, за да увеличи потоците си от приходи чрез въвеждане на кредитна дейност. Досега неуспешно.

Компанията също така се сблъска с критики, свързани с агресивната ѝ корпоративна култура, която е довела до напускането на ключови ръководители в областта на регулациите и спазването на законодателството, посочва още CNBC.

Въпреки че резултатите на Revolut за цялата 2022 г. все още не са оповестени, едно е ясно - криптобизнесът на компанията преживява тежки времена. Саловаара коментира, че през 2021 г. криптовалутите са съставлявали приблизително 1/3 от трансакциите в приложението, но през 2022 г. този дял е спаднал до между 5% и 10%.