Фондове от САЩ са инвестирали милиарди в китайския AI сектор
730

© Unsplash
Американските инвеститори, включително инвестиционните звена на Intel Corp и Qualcomm, стоят зад близо 1/5 от проектите за инвестиции в китайски компании за изкуствен интелект в периода 2015-2021 г., съобщава Reuters.
Новинарската агенция цитира доклад на CSET, група за технологични политики към Georgetown University. Той идва на фона на нарастващия контрол върху американските инвестиции в изкуствен интелект, квантови технологии и полупроводници. Администрацията на Байдън се готви да представи нови ограничения за американското финансиране на китайски технологични компании.
Според доклада 167 американски инвеститори са участвали в 401 трансакции, или около 17% от инвестиционните проекти, насочени към подобни организации. Тези трансакции представляват инвестиции на обща стойност 40,2 млрд. долара, или 37% от общата сума, набрана от китайските компании за изкуствен интелект през 6-годишния период, сочи още докладът, който черпи информация от доставчика на данни Crunchbase.

Qualcomm Ventures и Intel Capital са участвали съответно в 13 и 11 инвестиции в китайски компании за изкуствен интелект, но лидер в тази класация е GGV Capital, която има участие в 43.
Очаква се тази година администрацията на Байдън да ограничи допълнително възможностите за американски инвестиции в критични китайски технологични индустрии. Вашингтон обвинява американските инвеститори, че прехвърлят капитали и ценно ноу-хау, които биха могли да помогнат за развитието на военния потенциал на Пекин.
От Reuters цитират и конкретни примери. Американската GSR Ventures, например, е инвестирала заедно с китайската IFlytek Co Ltd в китайска компания за изкуствен интелект, въпреки че тя вече е била част от черния списък на Министерството на търговията на САЩ.
Някои от най-големите единични инвестиции включват тази на Goldman Sachs в 1KMXC, компания за роботика и изкуствен интелект, както и инвестицията на три базирани в САЩ дружества за рисков капитал в Geek+, която разработва автономни роботи, показва още докладът.
Само една китайска компания за изкуствен интелект, която е получила финансиране от американски инвеститори, участва пряко в разработването на приложения на изкуствения интелект за военни цели или за обществена безопасност, сочи анализът на CSET.
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница