Цените на електрическата енергия в Европа се повишиха до най-високото си равнище от близо десет години насам заради необичайно студеното време, което подложи на натиск електроснабдяването на фона на аварии в ядрени централи и стачки на служители, пише Bloomberg.

Цените на електрическата енергия в Германия и Белгия достигнаха най-високото си равнище от 2008 г., а тези във Франция постигнаха шестседмичен връх. Очакванията са тази седмица температурите в Северозападна Европа да намалеят с 4 градуса по Целзий под сревното равнище в последните 30 години.

Студът ще повиши търсенето на електрическа енергия във Франция със 17 на сто до четвъртък спрямо нивото от понеделник. Това съвпада с понижаването на водните ресурси след най-сухия декември в страната от 1959 г. насам и авариите в ядрени централи.

Ниските температури вече наложиха отмяна на полети във Франкфурт, доведоха до спиране на тока в Швейцария и ограничиха движението на кораби в ледените води.

„Не всички бяха подготвени за такъв студ, защото преди това имахме няколко меки зими. Тази зима вероятно ще видим доста голямо колебание на цените, особено ако нещо се обърка по средата на сезона“ като авария в ядрен реактор, казва Елчин Мамадов, анализатор от Bloomberg Intelligence в Лондон.

Цената на електрическата енергия в Германия се повиши до 90.50 евро за мегават час - най-високото равнище от ноември 2008 г. В Белгия цената на електричеството се повиши до най-високото си ниво от май 2008 г. - до 110 евро за мегават час. Цената в Чехия е на най-високата си точка от февруари 2012 г.

Полярният въздух от Скандинавия ще донесе мраз в някои области на Германия тази седмица, а температурите се очаква да паднат до минус 20 градуса по Целзий в някои планински райони днес.

Днес средните температури в Северозападна Европа ще бъдат около минус 0.5 градуса по Целзий, с 4.2 градуса под средново ниво в последните десет години.

Производството на вятърна енергия в Германия се очаква да намалее значително до 3.9 гигавата дневно в идните седем дни спрямо средното дневно равнище от 15 гигавата в последния месец. Един гигават е достатъчен да захрани с ток два милиона домакинства в Европа.

Очаква се температурите в Германия идната седмица да се повишат с 2.1 градуса по Целзий, в сравнение със средното равнище от 0.6 градуса по Целзий в последните десет години, а производството на вятърна енергия може да достигне 23 гигавата на 25 януари, прогнозира The Weather Co.

Електроснабдяването може да бъде ограничено заради 24-часовата стачка на служителите в електрическите централи на Electricite de France, която започна в 21 ч. снощи. Работниците в централите на Uniper също са в стачна готовност днес.

Шест от 58-те ядрени реактора на EDF са извън строя. Компанията отложи повторното им пускане с две седмици заради проверки на безопасността на ядрения реактор Трикастин-2.

Германия ограничи дължината на плавателните съдове в части от канала Рейн-Майн-Дунав заради леда, а румънският енергиен министър Тома Петку предупреди миналата седмица, че двете големи въгледобивни компании в страната имат резерви само за четири дни, ако потреблението се запази на пиковите си равнища.

Снимки: Pixabay.com