Кралският монетен двор на Великобритания сече 1.5 милиарда монети от 1 паунд, които трябва да влязат в обращение от утре. Новите монети имат 12-странен биметален дизайн, холограма и други скрити трикове, които целят да направят монетата по-добре защитена срещу фалшификации, отбелязва Bloomberg в свой материал по темата.

Опитите на Монетния двор да се справи с фалшификаторите на монетата датират от времето, когато хилядолетната институция е оглавявана от сър Исак Нютон.

През 1699 г. прочутият физик е назначен за магистър на Монетния двор и започва да води активна борба срещу фалшификаторите. Това включва мерки за подобряване на защитеността на монетата от 1 паунд от фалшификации, както и съдебни процеси срещу заподозрени във фалшифициране. По онова време фалшифицирането на пари във Великобритания се е смятало за държавна измяна и се е наказвало със смърт.

Днес настоящият ръководител на Монетния двор Адам Лорънс твърди, че новите монети са „най-защитените в света“.



Нютон участва в голямата подмяна на монетите във Великобритания, в хода на която се установява, че 20% от монетите в обращение са фалшифицирани. Нютон отделя сериозно внимание върху постигането на постоянство по отношение на размера и теглото на монетите и върху изготвянето на по-сложен дизайн, който да бъде по-труден за пресъздаване от фалшификаторите.

„Наследството на Нютон в Монетния двор е в създаването на по-добре проектирана монета по отношение на физическия дизайн,“ коментира уредникът на музея към Кралския монетен двор Крис Бейкър, цитират от Bloomberg. “Колкото по-сложен е дизайнът, толкова по-трудно е да бъде фалшифициран.$

Изчислява се, че днес фалшивите монети от един паунд са 45 милиона, или около 1/30 от общия брой на монетите с тази деноминация в обращение. Кралският монетен двор, който е най-големият износител на монети в света, се надява, че новите мерки за сигурност ще засилят търсенето от страна на други страни. Институцията доставя монети за 40 държави по целия свят.

Новите мерки включват добавено вещество, което ръководителят на дизайнерския екип Дийн Сърл нарича „прашец на феите“. Веществото, което е запечатано в никелирания център на монетата, ще помага на властите да отличават истинските екземпляри от фалшификатите.

Пресите на Монетния двор работят непрекъснато, като около 10 машини секат по 140 000 монени на час, или по 40 монети в секунда. Около 800 милиона нови монети от един паунд вече са произведени и очакват да бъдат пуснати в обращение.