Акциите на по-голямата част от компаниите в азиатско-тихоокеанския регион бяха подложени на разпродажби в последната борсова сесия за седмицата.

Агресивните коментари на представителите на Федералния резерв на САЩ, според които лихвените проценти могат да започнат да се повишават още през март, изглежда разтревожиха пазарните участници.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific загуби близо процент от стойността си, докато в Япония Nikkei 225 регистрира спад от 1.3 на сто.

Южнокорейският KOSPI също се понижи с 1.3%, след като централната банка в страната увеличи основния лихвен процент с 25 базисни пункта до ниво от 1.25%. Така той вече е на нивото отпреди избухването на пандемията.

На борсата в Хонконг Hang Seng губи 0.6% от стойността си.

„В момента всички са много нервни, защото пазарите потенциално ще бъдат подложени на натиск в резултат на агресивната политика на Фед. Има обаче надежда за бавно и безболезнено преминаване към нормалната парична политика. Но това не е непременно гарантирано, тъй като Фед приема инфлацията доста сериозно“, коментира пред Ройтерс анализаторът на IG Кайл Рода.

Централната банка на Япония също обмисля колко скоро може да започне евентуално повишаване на лихвите. Тази информация подкрепи доходността на японските държавни облигации. която достигна най-високата си стойност от януари 2016 г. насам.

Японската йена, която традиционно играе ролята на актив убежище във времена на несигурност, се търгува на ниво от 113.70 спрямо долара, като достигна най-високите си нива от близо месец насам.

Еврото също се повиши до 1.1472 долара.

Шри Ланка планира да погаси свой петролен дълг с чайШри Ланка, която в момента се бори със сериозна дългова и валутна криза, ще изпраща чай за 5 млн. долара всеки месец на Иран

На стоковите пазари петролът остана стабилен в сутрешната търговия, като е на път да запише четвърто поредно седмично повишение.

Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 82.19 долара за барел, а тези на сорта брент са на ниво от 84.72 долара.

Златото поскъпна с 0.3 на сто тази сутрин до ниво от 1826.55 долара за тройунция.

На пазарите на криптовалутите биткойнът загуби малко над 2% от стойността си за последните 24 часа до ниво от 42 790 долара за брой. На седмична база обаче дигиталната валута бележи ръст от малко над 3 на сто.