Азиатските акции отстъпиха от рекордните си нива, след като публикация на Ройтерс, че САЩ се готви да наложи санкции на някои китайски официални лица, засили геополоическото напрежение. Цените на петрола пък се понижиха вследствие на продължаващото увеличение в броя на случаите на коронавирус.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.3% след като в четири поредни сесии преди отчиташе повишения.

Въпреки това индексът нараства с около 16% от началото на годината, което е най-доброто му представяне от 2017 г., когато скочи с 33%.

Китайският индекс на сините чипове падна с 0.8%, игнорирайки до голяма степен силните данни за износа на страната, докато хонконгският Hang Seng се понижи с 1.8%.

Японският Nikkei отчете спад от 0.4%, докато основният австралийски индекс нараства с 0.4%.

E-Mini фючърсите на S&P 500 губят 0.2% след като стартираха деня с повишение.

Разпродажбите започнаха, след като Ройтерс информира, че САЩ готви санкции срещу повече от десет китайски официални лица заради предполагаемата им роля във вмешателството на Пекин в политиката на Хонконг.

“Едно от нещата, от които се притесняват пазарите, са, че отиващият си Тръмп ще потърси отмъщение срещу Китай,” казва пред Ройтерс Кайл Рода, пазарен анализатор в IG Markets в Мелбърн. “В крайна сметка пазарите знаят, че на него му остават само шест седмици. Вниманието по-общо е насочено към ваксините и фискалните стимули в САЩ.”

Азиатските пазари стартираха деня с повишения вследствие на надеждите за възстановяване на световната икономика, благодарение на ваксините, чието поставяне ще започне от Великобритания.

Щатските власти също ще обсъдят програмата си тази седмица преди първия кръг на ваксинации по-късно през месеца.

Финансови съвети за кризисни временаЕто няколко добри напътствия от страна на Оракула от Омаха

Надеждите, че ваксините ще помогнат за ограничаването на пандемията, която уби над 1.5 милион души в световен мащаб, оскъпиха значително акциите в последните седмици.

На Уолстрийт борсовите индекси достигнаха нови рекордни нива в петък, като Dow Jones нарасна с 0.8%, S&P 500 добави 0.9%, а технологичният Nasdaq затвори с 0.7% нагоре.

“Ваксината ще прекъсне връзката между мобилността и нивото на заразяване, позволявайки достигането на най-големия ръст на БВП от повече от две десетилетия,” според анализатори на JPMorgan, които прогнозират 4.7% ръст на световната икономика през 2021 г.

При валутите фокусът е насочен към опитите в последния момент на Великобритания и ЕС да сключа споразумение тази седмица, като преговарящите вероятно разполагат само с няколко дни, за да избегнат хаотичен брекзит в края на годината.

Британският паунд отчита леко понижение при 1.3430 спрямо долара, докато еврото поскъпва с 0.1% до 1.2132 долара и се търгува недалеч от достигнатия през април 2018 г. връх от 1.2177 долара.

Чувствителният на риск австралийски долар поскъпва с 0.1% до 0.7433 щатски долара.

Доларовият индекс губи 0.1% до 90.702, след като миналата седмица падна до 2.5-годишно дъно.

При суровините цените на петрола отстъпа от най-високите си нива от март, тъй като пандемията от коронавирус поредица от нови блокади, в това число и по-строги мерки в южна Калифорния.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 24 цента до 46.02 долара за барел, докато брентът отстъпва с 26 цента до 48.99 долара за барел. Петролът от сортът брент е изгубил около една четвърт от стойността си от началото на годината.

Спот цената на златото, която достигна рекордните 2 072.49 долара тройунция, за последно бе на ниво от 1 837.7 долара за унция, като нараства с 21% през 2020 г.