Акциите поскъпват, цените на петрола скачат, а доларът остава слаб днес, след като очакванията за по-малко регулаторни промени и повече парични стимули при новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън подкрепиха апетита към риск.

Победата на кандидата на демократическа партия до голяма степен бе отчетена от пазара, който от миналата седмица функционира с идеята, че Байдън ще е президент, а републиканците ще контролират Сената.

E-mini фючърсите на S&P 500 нараснаха с над 1.5% днес, докато тези на технологичния Nasdaq скочиха с над 2%, което беше индикация за положителен старт на седмицата на щатския пазар.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.3%, до 613.95 пункта, което е най-високото му ниво от януари 2018 г. Индексът се повиши с 6.2% миналата седмица, отчитайки най-доброто си представяне от началото на юни.

“Много внимание се обърна на битката между Тръмп и Байдън, но пазарите реагираха силно на вероятно разделения Конгрес, което означава повече увереност в това, че лихвите ще бъдат ниски в по-дълъг период от време,” казва пред Ройтерс Дейв Уанг, портфейлен мениджър в Nuveen Capital в Сингапур.

“Най-добрите възможности в момента са на развиващите се пазари и по-конкретно в Китай и Северна Азия. Смятам, че печалбите на компаниите и пазарните оценки на книжата им поставят Китай в много изгодно положение във връзка със съотношение риск/печалба”, каза още той.

Китайските акции поскъпват днес, като индексът на сините чипове CSI300 нараства с 1% вследствие на надеждите за по-добри отношение между САЩ и Китай при Байдън.

Японският N225 се повиши с 2%, докато основният австралийски индекс, хонконгският Hang Seng и южнокорейският KOSPI добавиха по 1.7%.

Акциите отчетоха сериозен скок миналата седмица, като S&P500 нарасна със 7.3%, отчитайки най-големия ръст в изборна седмица от 1932 г.

Цените на петрола скачат днес, след като инвеститорите приветстваха победата на Байдън, пренебрегвайки опасенията около слабото търсене в условията на увеличаващия се брой на случаите на коронавирус в световен мащаб.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 1%, до 40.48 долара за барел.

Анализатори предупреждават, че оттук нататък може да стане малко по-трудно, тъй като инвеститорите ще се фокусират върху способността на Байдън да увеличи фискалните стимули и мерките за ограничаване на разпространението на COVID-19.

САЩ отчете рекорден брой нови случаи на коронавирус миналата седмица, като общият им брой в страната от началото на пандемията наближава 10 милиона.

В страната все още е възможно изготвянето на план за фискална помощ, въпреки разделеното управление, макар че вероятността за по-голям пакет е малка. Това насочва вниманието към Федералния резерв, който трябва да положи повече усилия, за да подкрепи най-голямата икономика в света.

В резултат на това доларът поевтиня в последните дни.

Днес щатската валута остава почти без промяна спрямо йената на ниво от 103.31, след като поевтиня с около 1.3% през миналата седмица.

Австралийският долар поскъпва с 0.2%, след като скочи с 3.3% миналата седмица.

Тази седмица фокусът на инвеститорите ще бъде и върху британския паунд и еврото заради търговските преговори между Великобритания и ЕС и срещата на лидерите от съюза на 15 ноември.

Еврото, което поскъпна с 1.9% миналата седмица, бележи леко понижение днес до 1.1887 спрямо долара. Паундът се оскъпи до 1.3183 долара.