Акциите започнаха с предпазливи повишения една натоварена седмица, като инвеститорите преценяват шансовете за допълнителни фискални и парични стимули в САЩ, а британският паунд поскъпна, след като удължаване на преговорите в последния момент позволи избягване на твърд брекзит.

Напредъкът около ваксините срещу коронавирус повиши нагласите към риск, а първите доставки вече се осъществяват в САЩ като част от историческата мисия да бъдат ваксинирани над 100 милиона души до края на март.

“Ваксината вероятно ще продължи да подкрепя пазарите, което позволява на инвеститорите да пренебрегват рекордните случаи на коронавирус, хоспитализациите и смъртните случаи,” казват анализатори на JPMorgan.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 реагираха, като нарастват с 0.5%, докато фючърсите на мартенските щатски държавни облигации поевтиняват. Фючърсите на европейския EUROSTOXX 50 бележат повишение от 0.6%, докато тези на FTSE нарастват с 0.3%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита повишение от 0.1%, след като през миналата седмица записа няколко нови рекорда.

Японският Nikkei нарасна с 0.6%, след като изнесени днес данни показаха, че нагласите на бизнеса са се подобрили през последното тримесечие.

Британският паунд поскъпна спрямо еврото и долара, след договорката на Великобритания и ЕС за продължаване на преговорите около ново търговско споразумение и след изтеклия вчера краен срок.

Спрямо долара паундът се оскъпи с 0.7% - до 1.3321, отдалечавайки се от нивото си на затваряне от 1.3222 долара от петък. Еврото губи 0.5%, до 91.09 пенса, отстъпвайки от тримесечния си връх от 92.29.

“Нашият основен сценарий остава: до края на годината ще бъде сключено ‚крехко‘ спораузмение за търговия,” казват анализатори на Goldman Sachs, цитирани от Ройтерс.

“Има обаче и много несигурности, а нашите икономисти, имайки предвид липсата на прогрес в последните седмици, сега прогнозират увеличаващи се рискове за брекзит без сделка.”

Това може да оскъпи еврото до 96.00 пенса, докато евентуална сделка би помогнала на паунда да скочи до 87.00 спрямо еврото, прогнозират от Goldman Sachs.

Еврото вече поскъпва сериозно спрямо долара, който много анализатори смятат, че е влязъл в цикличен низходящ тренд, тъй като перспективите за възстановяване на световната икономика, благодарение на ваксините, намалява необходимостта от активи убежища.

Еврото поскъпва с 0.2% днес, до 1.2134 долара, и се търгува съвсем близо до достигнатия наскоро 31-месечен връх от 1.2177 долара. Доларовият индекс беше на ниво от 90.797, близо до скорошното си дъно от 90.471.

Стартира първият в България фонд за инвестиции в златоНационален борсово търгуван фонд Expat Gold получи одобрение от КФН, ще се търгува на БФБ

Още едно препятствие пред долара ще е срещата на Федералния резерв на САЩ на 15-16 декември. Пазарите не очакват централната банка на страната да обяви изкупуването на още облигации.

“Има риск обаче, ако Фед обяви нещо изненадващо. Тогава цените на щатските държавни ценни книжа може да скочат, а доларът да поевтинее,” казва пред Ройтерс Тапас Стрикланд от NAB.

Допълнително усложнение е и вероятността за постигането на споразумение за нови фискални стимули в САЩ.

Според Reuters планът за стимули на стойност 908 млрд. долара ще бъде разделен на две в опит да получи одобрение и може да бъде представен още днес.

Всичките тези приказки за стимули поставиха под цената на златото, което поскъпва минимално до 1 836 долара за тройунция. Тъй като е считан за хедж срещу инфлацията и обезценяването на валутите златото поскъпва с над 21% от началото на годината.

Цените на петрола бележат повишения днес, след като записаха ръст в шест поредни седмици вследствие на очакванията за възстановяване на световната икономика през следващата година.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 9 цента, до 46.66 долара за барел, докато фючърсите на брента се оскъпиха с 12 цента, до 50.09 долара за барел.