Акциите в световен мащаб отстъпват от рекордните си нива, след като корпоративните отчети напомниха за проблемите с веригите на доставки, докато в същото време инвеститорите очакват индикации за това дали централните банки могат да обмислят затягане на паричната политика по-рано от очакваното.

Глобалният индекс на MSCI губи 0.05%днес, като японският Nikkei оглавява спада с понижение от 1.1%.

Индексът на китайските сини чипове се понижава с 0.2%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита спад от 0.1%.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 отстъпи с 0.51% от рекордно високото си ниво, а Nasdaq приключи сесията почти без промяна, благодарение на силните отчети на Microsoft и Alphabet, компанията майка на Google.

Въпреки това финансовите отчети също така показват, че най-големите щатски производители, в това число General Motors, General Electric, 3M и Boeing, се сблъскват с логистични главоболия и по-високи разходи заради проблемите с предлагането в световен мащаб, които вероятно ще продължат и през следващата година.

Акциите на GM поевтиняха с 5.4% след публикувания от компанията тримесечен отчет.

В Азия книжата на японския производител на роботи Fanuc се обезцениха с 8.5%, докато тези на IT конгломерата Fujitsu поевтиняха с 9.8%.

Тъй като проблемите с веригите на доставки подхранват страховете относно инфлацията, инвеститорите следят отблизо дали централните банки по света ще се опитат да намалят пандемичните си стимули по-бързо.

Централната банка на Канада приключи количественото си улесняване по-рано от очакваното и даде индикации, че може да вдигне лихвите по-рано от очакваното, като това може да се случи още през април 2022 г.

В какво милионерите инвестират парите си?Голяма част от милионерите са спестовници и живеят скромно. Ако харчат големи суми пари, то е само за увеличаване на богатството


Действията на Централната банка на Канада породиха очаквания, че Федералният резерв на САЩ може също да пристъпи по-рано от очакваното към вдигане на лихвите.

Почти единодушно се очаква, че на срещата си следващата седмица Фед ще обяви ограничаване на програмата си за изкупуване на облигации.

Доходността по щатските двегодишни държавни облигации нарасна до 0.528% и за последно беше на ниво от 0.501%. В началото на октомври тя беше около 0.26%.

Доходността по по-дългосрочните облигации се понижи отчасти вследствие на факта, че затягане на паричната политика би ограничило инфлацията.

Доходността по 10-годишните книжа се понижи до 1.545%, след като преди седмица достигна петмесечен връх от 1.705%.

На валутните пазари канадският долар запазва позиции при 1.2362 спрямо щатския долар, след изненадващия ход на Централната банка на Канада.

При други други основни валути търговият е в застой, тъй като днес предстоят изявления на Централната банка на Япония и на Европейската централна банка, макар че не се очакват големи промени, информира Ройтерс.

Йената се разменяше на ниво от 113.73 спрямо долара, след като миналата седмица падна до четиригодишно дъно от 114.695. Еврото се търгуваше срещу 1.1600 долара.

Цените на петрола се понижават, след като стана ясно, че щатските петролни запаси са нараснали с повече от очакваното.

Това стимулира някои инвеститори да се освободят от част от дългите си позиции, след като отчетеният силен ръст в последните седмица изведени цените на петрола до многогодишни върхове.

Брентът поевтинява с 1.8% до 83.07 долара за барел, като цената отстъпва от отчетения в понеделник седемгодишен връх от 86.70 долара за барел. Спадът при щатския лек суров петрол (WTI) беше от 1.7% до 81.25 долара за барел, след като по-рано през седмицата цената беше на седемгодишен максимум от 85.41 долара.