Акциите поевтиняват, а доларът поскъпва, след като Федералният резерв на САЩ пое ангажимент да запази лихвените нива ниски в дълъг период от време, но не предложи допълнителни стимули в подкрепа на щатската икономика.

Азиатско-тихоокеанският на MSCI се понижи с 0.82% и изгуби инерция след пет поредни дни на повишения. Японският Nikkei се понижи с 0.45%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.87% в азиатската сесия след понижение от 0.46% на индекса вчера.

Технологичните акции се справят още по-лошо, като индексът Nasdaq Composite затвори с 1.25% надолу вчера. Фючърсите на Nasdaq губят 1.13% в азиатската сесия.

От Фед обявиха, че ще запазят лихвите близо до нулата, докато инфлацията не поеме в посока надхвърляне на таргета от 2% на централната банка.

Новите икономически прогнози, публикувани заедно с изявлението относно паричната политика, показаха, че повечето ръководители очакват лихвите да останат такива поне до 2023 г., а инфлацията никога да не прехвърли 2% в този период.

Въпреки всичко на пазарите имаше известно разочарование.

“Фед предостави минимума на това, което се очакваше от пазарите,” казва пред Ройтерс Стивън Милър, инвестиционен анализатор в GSFM в Сидни.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на ниво от 0.685%, няколко базисни пункта над нивата преди изявлението на Фед.

Щатският долар поскъпна спрямо повечето валути. Еврото поевтинява с 0.4% до 1.1767 спрямо долара, докато австралийският долар губи 0.35% до 0.7279.

Китайският юан се обезцени с около 0.35% до 6.7686 долара, отстъпвайки от 16-месечния връх, достигнат в сряда.

Йената остана почти без промяна при 105.06 спрямо долара, преди изявлението на централната банка на страната по-късно днес, при което не се очакват сериозни промени.

С поскъпването на долара, цените на петрола изтриха част от ръста си от сряда, породено от ръста в запасите на САЩ и урагана Сали.

Брентът поевтинява с 0.62% до 41.96 долара за барел, а спадът при щатския лек петрол е от 0.72% до 39.87 долара за барел.