Акциите поевтиняват в азиатската търговия днес, докато инвеститорите очакват подписването на първоначалното търговско споразумение между САЩ и Китай, като пазарните нагласи бяха повлияни донякъде от изказването на министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин, че митата ще останат в сила засега.

Европейските акции се очаква да последват азиатските, като фючърсите на основните европейски акции губят между 0.2 и 0.3%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 0.48%, отстъпвайки от 19-месечния си връх, достигнат вчера, докато японският Nikkei се понижи с 0.5%.

Южнокорейският KOSPI губи 0.54%, а китайският Shanghai Composite и хонконгският Hang Seng се понижиха с 0.65% и 0.74%, респективно. Австралийският основен индекс нарасна с 0.47% след силното представяне на акциите на миннодобивните компании.

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви късно вчера, че митата върху китайския внос ще останат до финализирането на втората фаза на споразумението с Китай, което предизвика известно прибиране на печалби при по-рисковите активи.

Новината дойде часове преди подписването на предварителното споразумение за прекратяване на 18-месечната търговска война между двете най-големи икономики в света.

Индексите на Уолстрийт се понижиха вчера, след като по-рано през деня бяха достигнали до нови рекордни нива.

Доходността по щатските държавни облигации намаля, след като инвеститорите обърнаха внимание на по-слабите от очакваните данни за инфлацията. Лихвата по 10-годишните книжа падна до 1.802%.

Пазарите също така преценяват ефекта от приближаващото приемане на правило, което ще увеличи значително правомощията на щатската администрация да блокира доставки на чуждестранни стоки за китайската компания Huawei.

На валутните пазари японската йена изтри загубите си от вчера спрямо долара, след като новината за митата се отрази на нагласите към риска.

Йената за последно се разменяше на ниво от 109.92 спрямо долара, отчитайки лек ръст за деня, след като в предходния ден падна до най-ниското си ниво от близо осем месеца при 110.22, информира Ройтерс.

Еврото за последно се разменяше срещу 1.1133 долара, докато доларовият индекс беше на ниво от 97.339, почти без промяна за деня.

Юанът поевтиня до 6.905 спрямо долара, ден след като нарасна до най-високото си ниво от шест месеца при 6.865.

Цените на петрола се понижават днес вследствие на опасенията, че първата фаза на трговската сделка, между две страни, които потребяват най-много суров петрол, може да не доведе до ръст в търсенето, след като Вашингтон оставя митата в сила.

Опасенията около увеличаване на предлагането също поставиха цените под натиск, след като доклад от вчера показа, че добивът на петрол в САЩ ще нарасне през 2020 г. с повече, отколкото се очакваше преди.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 0.16%, до 64.39 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се обезцениха с 0.17%, до 58.13 долара за барел.