Азиатските акции поевтиняват днес вследствие на засилващите се съмнения, че дългоочакваната среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин този уикенд ще доведе до отслабване на напрежението.

Несигурността около това дали преговорите ще постигнат напредък относно слагането на край на търговската война между двете най-големи икономики идва на фона на признаците на увеличаващите се рискове за ръста на световната икономика.

“Не съм сигурен, че американците могат да предложат това, което китайците искат и обратното,” каза пред Ройтерс Грег Маккена, анализатор в McKenna Macro.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI пада с 0.3% днес, като слабостта при китайските акции допринесе основно за това понижение. Японският индекс Nikkei губи 0.55% за деня.

Икономическият съветник на Белия дом Лари Къдлоу заяви вчера, че Тръмп се е съгласил да няма предварителни условия за срещата, която трябва да се състои утре по време на срещата на страните от Г-20 в Осака. Той също така запазва заплахата си да наложи нови мита върху китайския внос.

Къдлоу също така опроверга публикация в Wall Street Journal, че Китай настоява за вдигане на санкциите срещу Huawei Technologies Co Ltd като част от сделката и че администрацията на Тръмп условно се е съгласила да забави въвеждането на нови мита върху китайския внос.

Вчера Централната банка на Китай обеща да подкрепи местната икономика предвид засилващите се рискове в световен мащаб, преди излизането на данните, които се очаква да покажат, че фабричната дейност в Китай се свива във втори пореден месец през юни.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 падна с 0.49% днес, докато хонконгският Hang Seng се понижи с 0.59%. Австралийският основен индекс отстъпи с 0.3%.

Загубите идват, след като вчера пазарите по света отчетоха повишения. Фючърсите на щатския S&P 500 обаче изтриха ръста си от по-рано днес и се търгуват без промяна за деня.

Вчера S&P 500 нарасна с 0.38%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.73%. Dow Jones Industrial Average отстъпи с минималните 0.04%, повлечен надолу от поевтиняването на акциите на Boeing Co, след появилата се информация, че от Федералната администрация за въздухоплаване на САЩ са окрили ново проблем със самолетите 737 MAX, който ще отложи връщането им в небето.

Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации днес нарасна до 2.0123%, след като вчера затвори на 2.005%.

Лихвата по двегодишните книжа остава без промяна на ниво от 1.7409%.

Доларът губи 0.19% спрямо йената до 107.57, докато еврото се търгува без промяна срещу 1.1368 долара.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, също на практика остана почти без промяна на ниво от 96.197, след като по-рано през седмицата падна до триседмични дъна.

На суровинните пазари опасенията около световната търговия продължават да тежат на петрола, като щатският лек суров петрол поевтиня с 0.57%, до 59.09 долара за барел, а цената на брента се понижи с 0.56%, до 66.18 долара за барел.

Слабият долар и несигурността около световната търговия доведоха до ръст в цената на златото, след като вчера тя падна под 1 400 долара за тройунция. Спот цената на метала за последно бележеше ръст от 0.79%, до 1 420.35 долара за тройунция.