Акциите поевтиняват днес, а доларът запазва позиции, след като изнесените вчера данни показаха, че инфлацията в САЩ остава висока, а инвеститорите се притесняваха за икономическите последици от агресивното увеличение на лихвите с цел ограничаването й.

Щатските пазари се колебаеха след излизането на новината, след което затвориха рязко надолу. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.5% в азиатската сесия днес. Волатилност имаше и на валутните пазари, но доларовият индекс остава на ниво близо до достигнатия наскоро 20-годишен максимум.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 1%. Също понижение отчиташе и японският Nikkei.

Биткойнът се търгува на цени под 30 000 долара днес, след като поевтиня с близо 27%, или 11 000 долара за около седмица.

Потребителските цени в САЩ отчитат 8.3% ръст в 12-те месеца до април. Инфлацията се забавя, в сравнение с отчетеното повишение от 8.5% месец преди това, което породи надежди за пик в ръста на цените. Инфлацията обаче бе по-висока от предварително очакваните 8.1%, което затвърди опасенията, че лихвите трябва да се вдигнат бързо за ограничаването й.

Акциите на Apple поевтиняха с 5% вчера, като повлякоха надолу S&P 500 (-1.65%) и Nasdaq (-3.2%).

Краткосрочните щатски държавни ценни книжа се разпродаваха след излизането на данните, но тези с по-дълъг падеж поскъпнаха, тъй като инвеститорите се притесняваха, че увеличенията на лихвите ще спрат икономическия растеж.

Денят за акции на БФБ ще бъде на 15 юниВ рамките на инициативата индивидуалните инвеститори ще могат да търгуват без такси с акции на всички пазари оперирани от БФБ, включително и на пазара за растеж beam

Доходността по 10-годишните щатски държавни ценни книжа се понижи с шест базисни пункта вчера и падна с още четири по време на азиатската сесия до 2.8877%.

Технологичният индекс Nasdaq губи близо 8% през май и над 25% от началото на годината, като понесе основната тежест от разпродажбите.

Пониженията на пазарите на криптовалути също са сериозни, като колапсът на стейбълкойна TerraUSD очертава случващото се.

Отслабващите перспективи за икономическия растеж извън САЩ също се отразяват на инвеститорското доверие, тъй като Европа е заплашена от енергийна криза заради войната в Украйна, а удължаването на локдауните в Китай допълва хаоса при веригите на доставки, пише Ройтерс.

Строителната компания Sunac China обяви, че е пропуснала лихвено плащане по свои облигации и ще пропусне още такива на фона на кредитната криза в китайския имотен сектор.

Несигурността относно всичко останало, освен лихвите в САЩ, облагодетелства долара. Щатската валута се задържа на ниво от 1.0524 спрямо еврото и се търгуваше на ниво от 129.78 спрямо йената.

Австралийският долара не успя да запази позиции при над 0.70 спрямо щатската валута и отстъпи до 0.6943.

Британският паунд се търгуваше на двегодишен минимум от 1.2230 спрямо долара.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поевтиняват с 0.7% до 106.78 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпват с 0.6% до 105.07 долара за барел.