Азиатските акции и щатските индексни фючърси поевтиняват днес, след като пострадаха от предпазливите оценки на Федералния резерв на САЩ относно икономиката, напрежението с Китай и новите клъстъри на коронавирусна инфекция.

Азиатско-тихоокеанският MSCI се понижи с 1.24%. Е-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.61%.

Австралийският основен индекс отчита спад от 1.04% вследствие на опасенията, че отношенията с Китай ще се влошат допълнително след появилата се информация, че австралийските регулаторни органи ще откажат сделка по придобиване на китайска компания.

Индексът на китайските сини чипове се понижи с 0.8%,, докато японският Nikkei губи 0.77%. Южнокорейският KOSPO падна с 2.11% вследствие на скока в броя на новите случаи на коронавирус в Сеул.

Пазарните нагласи бяха положителни до излизането коментарите на няколко ръководители във Фед, които очертаха несигурността пред щатската икономика, като S&P 500 и Nasdaq нараснаха до нови рекордни нива, вследствие основно на Apple Inc.

Най-скъпата компания в света вече струва над 2 трилиона долараВ края на борсовата сесия акциите на Apple се котираха за 462.83 долара за брой.

Акциите на производителя на iPhone поскъпнаха с 1.4%, с което Apple стана първата щатска публична компания с пазарна капитализация от 2 трлн. долара. Силните резултати на компаниите за търговия на дребно Target и Lowe’s също подобриха пазарните нагласи.

Положителното настроение обаче бързо спадна, след като няколко членове на Фед заявиха, че може би ще има нужда от допълнително облекчаване на паричната политика, тъй като темпът на растеж на заетостта вече се забавя.

Негативните нагласи се пренесоха и в азиатската сесия, което натежа над акциите и петролните фючърси, но покачи леко ценните на златото заради икономическата несигурност.

“Денят бе приличен за банките, Apple и Nike, но всички останали акции обърнаха посоката, след като Фед обяви, че предстоят трудни икономически условия,” заяви пред Ройтерс Джейми Кокс, управляващ партньор в Harris Financial Group.

Ентусиазмът на Уолстрийт отпреди това бе охладен от протокола от последната среща на Фед, кйто показа, че ръстът в заетостта през май и юни вероятно се забавя и че допълнителното възстановяване на трудовия пазар зависи от “широко и трайно” възобновяване на дейността на бизнеса.

Индексите на Уолстрийт отстъпиха и впоследствие записаха понижения. Dow Jones Industrial Average изгуби 0.31%, S&P 500 се понижи с 0.44%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.57% надолу.

Спот цената на златото нарасна с 0.51% до 1 939.28 долара за тройунция в азиатската сесия днес, възстановявайки се от 3.6-процентното понижение от вчера.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи леко до 0.6623%, докато тази по 20-годишните книжа също записа спад до 1.1708%.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, се стабилизира в азиатската сесия при нивото от 93.042.

Цените на петрола се понижават вследствие на опасенията относно слабото търсене в световен мащаб и след изнесените данни за понижение на щатските запаси с 1.6 млн. барела през миналата седмица.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.75% до 45.03 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол губят 0.96% до 42.52 долара за барел.