Азиатските акции си поеха глътка въздух днес, докато цените на облигациите скачат, след като песимистичните икономически прогнози от страна на Федералния резерв породиха спекулации, че централната банка ще трябва да увеличи и без друго рекордните нива на стимули, за да предпази възстановяването.

Пониженията при акциите обаче бяха скромни предвид мащабите на поскъпването напоследък. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%, което е едно естествено отстъпление след 10 поредни сесии на ръст.

Японският индекс Nikkei изгуби 1.1% с поскъпването на йената, докато този на китайските сини чипове отстъпва с 0.4%. E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.4%.

Dow Jones приключи вчерашната сесия със спад от 1.04%,, докато S&P 500 изгуби 0.53%. Технологичният Nasdaq Composite добави 0.67%, достигайки нов рекорд, след като беше подпомогнат от ръста в цената на акциите на Microsoft и Apple.

Предизвиквайки оптимизма на пазарите напоследък, Фед прогнозира, че щатската икономика ще се свие с 6.5% през 2020 г., а безработицата ще е 9.3% в края на годината.

Изнесените вчера данни показаха, че инфлацията в САЩ пада в трети пореден месец през май, което е най-дългата такава поредица.

В резултат на това председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че “дори не си помислям да се замисля за вдигането на лихвите ”.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна с 9 базисни пункта, което беше най-големият дневен спад от близо два месеца. Доходността се понижава с 0.72% днес.

Рискът от допълнително облекчаване на паричната политика остави долара под натиск, като доларовият индекс се понижи до тримесечно дъно от 95.714.

Доларът падна до едномесечно дъно от 106.92 спрямо йената, поставяйки под заплаха подкрепата при 106.72. Еврото запазва позиции при 1.1389 долара, като отчете най-високото си ниво спрямо долара от средата на март.

Перспективата от супер ниски лихви в по-дълъг период от време беше добре дошла за златото, което се търгува на цена от 1 732 долара за тройунция.

Цените на петрола записаха понижения, след като изнесените данни показаха, че запасите в САЩ са нараснали до рекордно високо ниво.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 88 цента, до 40.85 долара за барел, щатският лек суров петрол изгуби 93 цента, до 38.67 долара за барел.