Азиатските акции отстъпват леко днес, докато инвеститорите очакват новини около търговската война между САЩ и Китай.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.11%. Австралийският основен индекс отчита понижение от 0.09%. Китайският CSI300 се понижи с 0.08%, докато японският Nikkei добави 0.2%.

Доходността по щатските държавни облигации отчита лек спад в азиатската сесия, а фючърсите на петрола също поевтиняват, на фона на усилията на САЩ и Китай за подписването на предварителна търговска сделка.

Двете най-големи икономики дадоха индикации, че полагат серозни усилия, за да финализират „първия етап“ на търговското споразумение до края на този месец.

Доларът запази ръста си спрямо йената и еврото след излизането на по-добрите от очакваните данни за сектора на услугите в САЩ. Някои анализатори обаче предупреждават, че отърсването от опасенията около перспективите пред световната икономика ще е трудно.

“Отчетохме добър ръст, но може да има консолидация,” казва пред Ройтерс Шейн Оливър, старши икономист в AMP Capital Investors в Sydney.

“Търговската война е най-голямата причина за отслабването на ръста на световната икономика през последните 18 месеца. Ние бихме искали да видим отпадане на митата. Все още очакваме ясни признаци за разрешаване на спора.”

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.11% в азиатската сесия днес, след като индексът затвори с незначително понижение от 0.01% вчера. S&P500 приключи на ново рекордно високо ниво в предходната сесия.

Трейдъри и инвеститори се надяват, че предварителното споразумение между САЩ и Китай ще доведе до отмяна поне на част от наказателните мита, които Вашингтон и Пекин си наложиха взаимно, но засега не е ясно кога или къде ще се срещнат Доналд Тръмп и Си Дзинпин, за да го подпишат.

Китайският юан се разменяше на ниво от 6.9976 спрямо долара, доближавайки тримесечен връх, вследствие на очакванията за търговска сделка.

Цените на държавните облигации нараснаха леко в азиатската сесия, възстановявайки се от разпродажбите от вторник, когато данни на щатския Институт за управление на доставките показаха, че секторът на услугите в страната расте с повече от очакваното през октомври.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 1.8442% в азиатската сесия днес, докато тази по двегодишните книжа се понижи леко до 1.6145%.

Скокът в цените на петрола от вчера също отслабна. Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.47%, до 56.96 долара за барел, докато тези на брента губят 0.52%, до 62.63 долара за барел.

На валутните пазари доларът продължава да се облагодетелства от положителните данни на Института за управление на доставките.

Доларът се търгуваше на ниво от 109.076 спрямо йената, близо до най-високото си ниво от 1 август. Доларът също така се разменяше при 1.1075 спрямо еврото, доближавайки най-високото си ниво от 16 октомври.