Акциите в световен мащаб поевтиняват днес на фона на притеснителното увеличение в броя на новите случаи на коронавирус в САЩ и Европа, докато несигурността около изборите в САЩ през следващата седмица засилиха нагласите за избягване на риска.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.15% в раната търговия, докато японският Nikkei изгуби 0.6%.

Фючърсите на щатските индекси S&P500, Dow Jones и Nasdaq отстъпват с между 0.5% и 0.6% в азиатската сесия, след като се появи информация, че френското правителство може да въведе национална блокада от полунощ в четвъртък.

САЩ, Русия, Франция и други държави отчетоха рекорден брой заразени в последните дни, а европейските правителства въведоха нови ограничения в опит да ограничат заразата.

Изнесените вчера данни показаха, че потребителското доверие в САЩ неочаквано пада през октомври, въпреки че останалите икономически данни бяха предимно положителни, като поръчките за ключови капиталови стоки отбелязаха ръст до шестгодишен връх.

Спадът при фючърсите днес дойде след разнопосочната сесия на Уолстрийт вчера, в която S&P 500 изгуби 0.30% вследствие на опасенията около вируса, а технологичният Nasdaq Composite нарасна с 0.64%.

Microsoft даде началото на поредицата от отчети на големи технологични компании, като обяви по-добри от очакваните резултати, подкрепени от бизнеса на компанията в сферата на облачните технологии. Акциите на софтуерния гигант обаче поевтиняха с 1.7% в следборсовата търговия.

По-късно през седмицата се очакват и резултатите на Apple Inc, Amazon.com и компанията майка на Google - Alphabet.

Инвеститорите изглежда са склонни да избягват риска преди президентските избори в САЩ на 3 ноември.

Бившият вицепрезидент Джо Байдън има преднина пред президента Доналд Тръмп, а инвеститорите предпазливо залагат на негова победа и на победа на Демократическата партия в Сената.

Надпреварата обаче е оспорвана във важните щати, които биха могли да решат изхода от изборите, което държи инвеститорите нащрек.

“Разликата между Байдън и Тръмп изглежда се свива напоследък. По-конкретно, преднината на Байдън във важните за изборите щати не изглежда много по-различна от онази на Хилари Клинтън през 2016 г.,” казва пред Ройтерс Нобухико Курамочи, пазарен анализатор в Mizuho Securities.

“Хората още помнят какво се случи тогава и онези, които са заложили на победа на Демократическата партия, вероятно сега прибират част от печалбите си,” добавя той.

Индексът на волатилността на Уолстрийт нарасна до 33.35, което беше най-високото му ниво от близо два месеца.

На валутните пазари еврото поевтинява вследствие на опасенията от евентуална нова блокада във Франция и се търгува с понижение от 0.15% спрямо долара при 1.1779.

Японската йена получава подкрепа при 104.42 спрямо долара, недалеч от шестмесечения си връх от 104, достигнат миналия месец.

Инвеститорите също така купуват щатски държавни облигации днес, което свали доходността им.

Цената на златото остава почти без промяна при 1 906.0 долара за тройунция.

Цените на петрола изтриха по-голяма част от ръста си от вчера, след като скок в запасите на САЩ и увеличаващият се брой случаи на COVID-19 засили опасенията от свръхпредлагане и слабо търсене.

Фючърсите на петрола от сорта брент губят 1.9%, до 40.42 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол отстъпват с 2.3%, до 38.67 долара за барел.