Азиатските акции и щатските индексни фючърси бележат понижения днес, след като опасенията около повишението на случаите на коронавирус в някои държави хвърли сянка на съмнение върху силата на възстановяването на световната икономика и търсенето на суров петрол.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.6%. Австралийският основен индекс падна с 1.25%, а индексът на сините чипове на Китай отчита спад от 0.46%.

Японският Nikkei губи 1.79% заради засилващата се вероятност Токио, Осака и районите около тях да бъдат поставени под локдаун заради вълна от нови случаи на коронавируса, информира Ройтерс.

E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат спад от 0.18%.

Фючърсите на петрола продължават да поевтиняват от едномесечния си връх вследствие на спекулациите, че ограниченията заради коронавируса в Индия, която е третият най-голям вносител на петрол в света, ще навредят на търсенето на енергийни продукти.

Оптимизмът относно темповете на ваксинация в САЩ, Великобритания и Европа преминава в опасения, че рекордният брой случаи на коронавирус в Индия и налагането на ограничения за пътуване ще подейства като спирачка на световната икономика.

Спадът при азиатските акции последва отрицателна сесия на Уолстрийт. Индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.75%, S&P 500 изгуби 0.68%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.92% надолу вчера, след като инвеститорите разпродаваха акциите на авиокомпаниите и компаниите в туристическия сектор заради опасения относно забавяне във възстановяването на световната туристическа индустрия.

Акциите на някои технологични компании, както и на компании, които се облагодетелстваха от дистанционната работа, могат да бъдат подложени на допълнителен натиск, след като Netflix Inc обяви разочароващи данни за ръста в броя на абонатите на своята услуга за стрийминг на филми. Това доведе до понижаване на цената на акциите на компанията с 11% в извънборсовата търговия.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.4%, до 62.42 долара за барел, докато цената на брента се понижи с 0.26%, до 66.40 долара за барел.

Милиардер: Илон Мъск ще е първият трилионерЕдин от 17-те фонда на Барън - Baron Partners, който се управлява от Рон и синът му Майкъл, успяха да постигнат доходност от 150% през миналата година

Индия, която е втората най-многолюдна страна в света и голям енергиен консуматор, обяви вчера най-големия си брой смъртни случаи вследствие на коронавируса, а големи части от страната в момента са в локдаун.

Канадският долар, мексиканското песо и норвежката крона се стабилизираха по време на азиатската сесия, след като поевтиняха вчера. Анализатори обаче смятат, че при валутите на големите износители на петрол предстоят още понижения, ако цените на енергийните продукти продължат да падат.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се търгуваше близо до седемседмично дъно. Щатската валута беше повлияна от понижение при доходността по щатските държавни облигации.

Инвеститорите ще следят отблизо аукциона за 20-годишни щатски държавни облигации по-късно днес, който ще бъде важен индикатор за глобалното търсене на инструменти с фиксирана доходност.

Доходността по 10-годишните книжа е на ниво от 1.5660%, близо до шестседмично дъно, докато тази по 20-годишните облигации е 2.1531%, близо до седемседмичен минимум.

Като признак за все по-голямо избягване на риска златото се търгуваше на ниво от 1 778.18 долара за тройунция, близо до седемседмичния връх, достигнат в понеделник.