Азиатските акции отвориха с повишения днес, след като вчера глобалният индекс на MSCI достигна рекордно високо ниво, като инвеститорите се надяват на евентуални индикации относно инфлацията и паричната политика по-късно през седмицата, в която има срещи на ключови централни банки.

Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 нараства с 0.32%, докато японският Nikkei 225 добави 0.35%, след като страната ревизира данните си за БВП за първото тримесечие, които показват, че икономиката се е свивала с по-бавни темпове от първоначално обявеното.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.11%, след като глобалният индекс на MSCI вчера се повиши, затваряйки на рекордна стойност в шеста от последните седем сесии.

Хонконгският индекс Hang Seng отвори с ръст от 0.4%, докато китайският индекс на сините чипове CSI300 стартира без изменение.

Положителната инерция идва, след като страните от Г-7 постигнаха споразумение в събота за минимален световен корпоративен данък в размер на най-малко 15%, което оскъпи акциите на технологични гиганти, като Microsoft и Facebook, тъй като бъдещите им данъчни задължения стават много по-предвидими, пише Ройтерс.

Антон Панайотов: Хората трябва да търсят алтернативи за своите спестяванияАгресивното печатане на пари през последните години и нулевите лихвени проценти промениха представата за банките като място, в което хората съхраняват парите си, смята изпълнителният директор и основател на Alaric Capital

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще проведе своята среща за определяне на пазарната политика в четвъртък - същия ден, в който излизат и данните за потребителските цени в САЩ, които биха могли да предизвикат спекулации относно евентуално изтегляне на подкрепата от страна на Федералния резерв. В Азия данните за инфлацията в Китай се очакват утре.

Цените на петрола отстъпват днес вследствие на опасенията, че крехкото състояние на възстановяването на търсенето на горива бяха засилени от изнесените данни, че вносът на петрол от страната на Китай намалява през май.

Брентът поевтинява с 11 цента, или 0.2%, до 71.38 долара за барел, след понижение в цената от 0.6% вчера. Щатският лек суров петрол отстъпва с 13 цента, или 0.2%, до 69.10 долара за барел, след като вчера също отчете спад в цената от 0.6%.

Цените на златото се движеха близо до ключовото ниво от 1 900 долара за тройунция, подкрепени от по-слабия долар и по-ниската доходност по щатските държавни облигации. Спот цената на златото нарасна с 0.15%, до 1 902.25 долара за тройунция.