Щатските държавни облигации отчитат понижения, а пазарите на акции бележат ръст вследствие на очакванията, че големите разходи и дълг от страна на администрацията на Демократическата партия ще стимулират икономическия растеж, след като тя спечели контрола над двете камари в Конгреса.

Щатските държавни ценни книжа отчетоха най-големите си разпродажби от месеци, след като победите на демократите в двете изборни надпревари в Джорджия им осигуриха контрол над Сената и възможността да осъществят програмата си.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.6% а тези на Nasdaq 100 бележат повишение от 0.9%, след като пазарите изглежда успяха да се отърсят от пониженията в края на вчерашната сесия, когато индексите отстъпиха от рекордните си нива след щурма на Капитолия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.8%, близо до нов рекорд. Ръстът беше оглавен от повишението с 2.6% на южнокорейския индекс Kospi и от 1.8% ръст на австралийския ASX 200.

Японският Nikkei добави 2%, нараствайки до най-високото си ниво от 1990 г. FTSE и европейските фючърси бележат лек ръст.

Вчерашните разпродажби при държавните облигации повишиха доходността по 10-годишните книжа до над 1% за първи път от март. Днес тя достигна 1.0507%.

Щатският долар също поевтиня след обявяването на резултатите от изборите, тъй като трейдърите смятат, че големите и увеличаващите се търговски и бюджетни дефицити на САЩ ще натежат над долара.

Вчера доларът поевтиня до близо тримесечно дъно спрямо еврото при 1.2349 и днес се търгуваше близо до това ниво. Щатската валута също така се обезцени до многогодишни дъна спрямо австралийския долар, новозеландския долар и швейцарския франк.

Ръстът на щатската борса вчера беше ограничен от разпродажби при акциите на технологичните компании, тъй като инвеститори очакват на сектора да бъдат наложени по-големи данъци и регулации, както и от протестиращите, които нахлуха в Конгреса на, за да осуетят утвърждаването на изборната загуба на Доналд Тръмп.

Щатските индекси отстъпиха от върховете си за деня, след като полицията евакуира законодателите и в продължение на над три часа се опитваше да отстрани поддръжниците на Тръмп.

След това Конгресът възобнови работата си. Акциите на Twitter поевтиняха леко, след като от социалната медия обявиха, че временно е заключила профила на Тръмп за нарушаване на правилата за използване на платформата.

Междувременно, мерките срещу китайските компании изглежда се засилват, като според източници на Ройтерс, администрацията на Тръмп обмисля разширяване на забраната за инвестиции и до технологичните гиганти Alibaba и Tencent.

Цените на акциите и на двете компании паднаха с по над 4% на борсата в Хонконг, а книжата на трите китайски телекома, които Нюйоркската фондова борса, в крайна сметка, реши да отпише, също поевтиняха сериозно.

Цените на петрола се движеха близо до 10-месечни върхове, след като Саудитска Арабия обеща да намали производството си. Фючърсите на петрола от сорта брент за последно поскъпваха с 0.7%, до 54.69 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол отчитат ръст в цената от 0.9% до 51.07 долара за барел.

Цената на златото остава без промяна при 1 917 долара за тройунция, а биткойнът запазва позиции, след като поскъпна до нов рекорд от 37 785 долара.