Япония и Хонконг оглавиха скока на борсите в Азия днес, присъединявайки се към ръста на Уолстрийт от вчера, след като потенциалните рискове от затягането на паричната политика на Федералния резерв, войната в Украйна и забавянето на икономическия растеж в Китай вече не са толкова неясни.

Доходността по щатските държавни облигации се понижи след скока до близо тригодишни върхове вчера, след като Федералният резерв на САЩ повиши основната си лихва за първи път от 2018 г. Повишението беше с очаквания четвърт процентен пункт, а от централната банка на САЩ обявиха, че предстоят подобни увеличения на всяка от следващите й срещи до края на годината.

Въпреки това доларът поевтинява, а цените на петрола се стабилизираха доста под достигнатите наскоро многогодишни върхове на фона на признаците за напредък в преговорите между Русия и Украйна.

Междувременно, притесненията на инвеститорите относно рязкото забавяне на икономическия растеж в САЩ, която бори увеличаващия се брой случаи на COVID-19 със супер рестриктивни мерки, бяха разсеяни вчера, след като вицепремиерът на страната Лиу Хъ даде индикации, че ще има още стимули в подкрепа на пазарите.

Западните марки, които не могат да се изтеглят от РусияИнвазията в Украйна накара много западни марки да се изтеглят от Русия, но някои все още имат магазини, заведения и хотели в страната и твърдят, че не могат да ги затворят

Японският Nikkei скочи с 3.0% и докосна двуседмичен връх днес, докато южнокорейският Kospi нарасна с 1.6%, а австралийският основен индекс добави 1.4%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 2.1%, а хонконгският Hang Seng скочи с 5.2%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 2.5%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитаха понижение от 0.3% в началото на днешната сесия, след като вчера индексът нарасна с 2.2%.

Доходността по щатските държавни облигации нарасна до 2.002% след решението на Фед, преди да отстъпи до 1.9235% в азиатската сесия. Доходността по 10-годишните книжа скочи до 2.2460%, след което днес се върна до нивото 2.1545%. Това бяха най-високите нива от май 2019 г.

Доларът поевтинява на фона на подобряването на пазарните нагласи и макар решението на Фед да беше положително за щатската валута, то беше в рамките на пазарните очаквания.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи с още 0.12% до 98.360, след като вчера изгуби 0.47%.

Цената на суровия петрол нараства, след като Международната агенция по енергетика обяви, че спадът в търсенето заради по-високите цени няма да компенсира спирането на доставките на руски петрол.

Фючърсите на петрола от сорта Брент поскъпват с около 66 цента, или 0.67%, до 98.68 долара за барел. Тези на щатския лек суров петрол (WTI) отчитат 84 цента, или 0.86% ръст в цената, до 95.86 долара за барел.