Азиатските акции днес последваха Уолстрийт нагоре, като пазарите се фокусираха върху евентуалното забавяне на темповете на повишение на лихвите, а не върху евентуална рецесия в САЩ, след като изнесените данни показаха, че щатската икономика се свива във второ поредно тримесечие.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.41%. Японският Nikkei отвори с повишение от 0.36%, докато южнокорейският KOSPI и австралийският основен индекс добавиха 0.75% и 0.76%, респективно.

Икономисти обсъждат въпроса дали най-голямата икономика в света вече е в рецесия или на ръба на рецесия, докато се бори с най-голямата инфлация от четири десетилетия, а БВП се свива с 0.9% на годишна основа през миналото тримесечие след спад от 1.6% за предходните три месеца.

Тази седмица Федералният резерв обяви ново агресивно увеличение на лихвите със 75 базисни пункта, което беше трето за тази година.

Междувременно, Китай, която все още се бори с огнищата на COVID-19 и локдауните, не обяви прогнозата си ръста на БВП за цялата година, а само информира, че ще се опита да постигне възможно най-добрите резултати за икономиката, информира Ройтерс.

Щатските акции поскъпват тази седмица, след като изказване на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл породи спекулации, че повишенията на лихвите ще започнат да се забавят и в крайна сметка, ще се превърна в понижения през 2023 г.

Акциите на Amazon и Apple поскъпнаха с 12% и 3%, респективно, в следборсовата търговия, след като технологичните гиганти обявиха по-добри от очакваните финансови резултати за второто тримесечие.

Креймър: Задръжте парите още малко, докато пазарът отстъпиДнес Федералният резерв има насрочена среща, на която ще се реши дали ще има увеличение на лихвените проценти и с колко

Индексът Dow Jones Industrial Average вчера нарасна с 332.04 пункта, или 1.03%, до 32 529.63 пункта, S&P 500 добави 48.82 пункта, или 1.21%, до 4 072.43 пункта, а технологичният Nasdaq Composite затвори със 130.17 пункта, или 1.08% нагоре, на 12 162.59 пункта.

Анализатори обаче предупреждават, че ръстът при акциите може да е краткотраен.

"Финансовите пазари приеха комбинацията от изявлението на Фед и данните за БВП като потвърждение, че не след дълго централната банка ще облекчи агресивния цикъл на затягане на паричната политика.

Нашето усещане обаче е, че подобни надежди са прибързани и че част от доминиращите тенденции тази година - най-вече поскъпването на щатския долар, ще се потвърдят отново не след дълго," казват от Capital Economics.

Доларът се задържа близо до шестседмично дъно спрямо йената по сходни причини, търгувайки се на ниво от 134.39 спрямо японската валута. Доларът нарасна с 0.13%, след като вчера падна с 1.74%, което беше най-голямото му понижение от март 2020 г. Щатската валута докосна дъно от 134.2 вчера, което беше най-ниското ниво от 17 юни.

Щатските държавни облигации поевтиняват след слабите данни за икономиката, като доходността по 10-годишните книжа отстъпи до 2.6759%. Тази по двегодишните държавни облигации, която обикновени се движи в унисон с очакванията за лихвите, беше на ниво от 2.8703%.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.8% до 108 долара за барел, а тези на щатския лек суров петрол (WTI) се оскъпиха с 1.08% до 97.46 долара за барел.