Азиатските акции отчитат положителна сесия днес, след като рекордите на Уолстрийт и облекчаването на политика в Китай помогнаха за разсейването на част на опасенията относно световния икономически растеж, макар че през тази седмица за пазарите има доста потенциални клопки.

В САЩ данните за инфлацията биха могли да изплашат инвеститорите преди изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса.

На Уолстрийт пък започва отчетният сезон, като JP Morgan, Goldman, Citigroup и Wells Fargo са сред тези, които ще публикуват финансовите си резултати.

Китай ще публикува данните за икономическия растеж, търговията, продажбите на дребно и промишленото производство на фона на опасенията, че те може да не оправдаят очакванията предвид внезапното облекчаване на политиката през миналата седмица, пише Ройтерс.

Днес азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.9%, след като изгуби 2.3% през миналата седмица.

Японският Nikkei скочи с 2.3%, отдалечавайки се от двумесечното дъно, докоснато в петък, докато южнокорейският KOSPI добави 0.9%. Индексът на китайските сини чипове нарасна с 1.7%.

Фючърсите на щатските индекси Nasdaq и S&P 500 остават почти без промяна след възстановяването им в петък.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 1.362%, след като в петък се понижи до 1.25%.

Избягването на риска през миналата седмица подкрепи щатския долар до петък, когато валутата се натъкна на прибиране на печалби. За последно доларовият индекс беше на ниво от 92.147, след като докосна тримесечен връх от 92.844 през миналата седмица.

Йената също изгуби част от позициите си до 110.18 спрямо долара, докато еврото поскъпна до 1.1871, след като през миналата седмица падна до 1.1780.

Като цяло нагласите за избягване на риска подпомогнаха златото през миналата седмица и металът се търгуваше на цена от 1 805 долара за тройунция, в сравнение с достигнатото за юни дъно от 1 749 долара.

Цените на петрола се стабилизираха днес, след като приключиха една волатилна седмица със скок. Пазарните участници все още не са сигурни относно перспективите относно предлагането, тъй като преговорите на ОПЕК се провалиха.

Брентът за последно поевтиняваше с 4 цента, до 75.51 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол остана непроменена на ниво от 74.56 долара за барел.