Пазарите на акции бележат повишения днес, след като новината за работеща ваксина срещу COVID-19 изглежда намали притесненията на инвеститорите относно нарастващия брой случаи в Европа и САЩ.

Новозеландският долар поскъпва, след като трейдърите решиха, че централната банка на страната е оптимистично настроена.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, докато японският Nikkei добави 1%, а почти цялата активност беше свързана със смяната на сектори в рамките на отделните пазари, тъй като инвеститорите се насочват от победителите по време на пандемията от коронавирус към някои от най-силно засегнатите сектори.

Банките, например, допълниха леко поскъпването си от вчера, както и енергийните, и някои туристически компании, докато книжата на технологичните поевтиняха. Фючърсите на петрола се търгуваха на двумесечни върхове в очакване на по-голямо търсене на суровината в световен мащаб след пандемията.

На валутните пазари почти нямаше изменения - с изключение на новозеландския долар, който поскъпна с половин процентен пункт до 19-месечен връх, след като Централната банка на Нова Зеландия остави лихвите без промяна, както се и очакваше, но вдъхна повече оптимизъм в прогнозата си за икономическите перспективи.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се колебаеха между положителна и отрицателна територия, докато тези на Nasdaq 100 поскъпнаха с 0.4% след поредната сесия на Уолстрийт, в която имаше разпродажби на акциите на технологичните компании.

“Ротацията остава очевидна на пазарите на акции,” заяви Родриго Катрил от National Australia Bank.

“Акциите на големите технологични компании, които се облагодетелстваха от промените, внесени от вируса, сега изпадат в немилост, докато акциите на компании с малка капитализация и тези на най-засегнатите компании от ограниченията за социално дистанциране се представят по-добре от пазара като цяло.”

Amazon.com Inc също беше подложена на натиск, след като вчера Европейската комисия отправи официално обвинение към американския технологичен гигант за нарушаване на антимонополното законодателство в Европейския съюз.

Цената на акциите на компанията записа най-големия си двудневен спад от март, падайки с 8%, въпреки че от началото на годината нараства с 64%.

На борсата в Хонконг днес индексът Hang Seng бележи леко понижение, тъй като ръстът при акциите на финансовите компании беше неутрализиран от пониженията при тези на технологични гигантиь като Tencent и Alibaba.

В Токио ръстът беше оглавен от книжата на промишлените компании, след като ентусиазмът към купуването на акции на авиокомпании отслабна.

Тези движения отразяват ротацията на Уолстрийт, откакто Pfizer Inc обяви в понеделник, че ваксината й срещу COVID-19 е с над 90% ефективност.

Индексът на сините чиове Dow Jones нараства с близо 4% тази седмица, докато технологичният Nasdaq губи почти 4%. S&P 500 отчита повишение от 1%.

По-късно днес инвеститорите ще очакват изказването на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард относно перспективите пред икономиката в Европа и стимулите.

Пазарът на щатски държавни облигации днес е затворен заради празник, но лихвата по 10-годишните книжа вчера записа най-високото си ниво на затваряне от март при 0.9720%.

Фючърсите на петрола от сорта брент за последно отчитаха повишение от 30 цента до 43.90 долара за барел - точно под двумесечния връх, достигнат вчера. Цената на златото остава без промяна при 1 879.36 долара за тройунция.