Азиатските акции се стабилизираха днес, а търсенето на активи убежища леко намаля, след като инвеститорите сметнаха, че случващото се в Украйна и първоначалните санкции на Запада оставят място за избягване на войната.

Междувременно, повишение на лихвите оскъпи новозеландския долар.

Цените на суровините остават високи обаче, а трейдърите все още са притеснени от ситуацията в източната част на Европа.

Вчера цената на петрола достигна седемгодишен връх, докато индексът S&P 500 навлезе в корекция, след като падна с над 10% от върха си, достигнат през януари.

Фючърсите на S&P 500 отчитаха повишение от 0.4% в ранната азиатска сесия днес, след като президентът на САЩ Джо Байдън остави отворена вратата за дипломация, като обяви санкции срещу две руски банки и няколко богаташи, приближени до руския президент Владимир Путин.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губеше 0.1% по-рано днес, докато японският пазар е затворен заради празника по случай рождения ден на Императора на страната.

"Пазарите считат различните санкции за скромни и вероятно не толкова агресивни, колкото се смяташе," казва пред Ройтерс Крис Уестън от борсовия посредник Pepperstone.

"Засега може да се каже, че на пазарите има усещане, че руските войници ще спрат до Донбас," допълва той.

ЕС и Великобритания също обявиха свои планове за санкции срещу банки и представители на руския елит, докато Германия спря сертифицирането на руския тръбопровод Северен поток 2, което доведе до скок от близо 11% в цената на природния газ в Европа.

Фючърсите на пшеницата също поскъпнаха вчера, отчитайки най-големия си скок в цената от три години и половина. Фючърсите на царевицата поскъпнаха до осеммесечен връх вследствие на притесненията, че конфликтът може да навреди на предлагането на зърно от износния регион около Черно море.

Активите на пенсионните фондове с ръст от 13% за годинаКъм края на 2021 г. нетните активи на пенсионните фондове възлизат на 19.557 млрд. лева

Фючърсите на Брента за последно запазваха позиции при 96.74 долара за барел, след като отстъпиха от достигнатия вчера връх от 99.50 долара. Тези на щатския лек суров петрол се търгуваха на цена от 91.92 долара за барел.

Централната банка на Нова Зеландия обяви третото си поредно повишение на лихвите днес, вдигайки основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 1%.

Новозеландският долар поскъпна с 0.6% и отчита най-дългата си серия от дневни повишение от близо две години.

Иначе търговията на валутни пазари беше относително спокойна, като надеждата, че войната в Украйна може да бъде избегната отне част от привлекателността на валутите убежища.

Йената запазва позиции на ниво от 115.00 спрямо долара, след като поскъпна до 114.50 преди ден. Еврото се търгуваше около своята 50-дневна средна стойност при 1.1331 долара.

Австралийският долар, който получава подкрепа от нарастващите цени на суровините, докосна двуседмичен връх от 0.7235.

Цените на скъпоценните метали отстъпват, в сравнение с вчера, но запазват позиции заради военния конфликт. Златото се търгува на цена от 1 898 долара за тройунция и поскъпва с над 8% от достигнатите през декември дъна, докато платината и паладият поскъпват вследствие на страховете относно евентуални нарушения на доставките.

Платината поскъпва с над 20% от декември, а цената на паладия се е повишила с над 50%.