Азиатските акции се търгуват разнопосочно днес, а валутите се движат в тесни рейнджове, докато инвеститорите изчакват срещите на няколко ключови централни банки, които биха могли да зададат тона за апетита към риск в края на тази и началото на следващата година.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се възстанови от загубите си преди това и бележи повишение от 0.8%. Японският Nikkei отчита понижение от 0.2%, а австралийският основен индекс S&P/ASX 200 губи 0.6%.

Фокусът днес беше върху срещата на Централната банка на Австралия, която остави основната си лихва на рекордно ниското ниво от 0.1%, но се отказа от ангажимента си да поддържа доходността по държавните облигации ниска и от прогнозата си, че няма да има вдигане на лихвите до 2024 г.

Австралийският долар поевтиня с 0.25% до 0.74975 щатски долара, но остава в рейнджа си от последните две седмици.

Федералният резерв на САЩ и Централната банка на Англия се очаква да обявят своите решения относно паричната политика по-късно през седмицата.

Китайските акции стартираха деня с леки понижения, като индексът на местните сини чипове CSI300 губи 0.09%. Хонконгския Hang Seng нараства с 1.8%, а южнокорейският KOSPI бележи ръст от 1.50%.

Вчера индексите на Уолстрийт нараснаха до нови върхове, подпомогнати от ръста при енергийните акции и при книжата на Tesla.

Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.26%, след като за първи път премина границата от 36 000 пункта. S&P 500 нарасна с 0.18%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.63%.

На валутните пазари движенията бяха ограничени, като доларът се търгува под достигнатите наскоро върхове, след като в петък записа най-голямото си поскъпване от повече от четири месеца.

Йената отчита леко понижение до 114.11 спрямо долара, докато щатската валута поевтиня леко спрямо еврото.

Акциите на шест родни компании с ръст от над 100% от началото на 2021 гИндексът BGBX40 добавя 33% към стойността си от началото на 2021 г


В сряда Федералният резерв на САЩ се очаква да одобри планове за ограничаване на програмата си за изкупуване на облигации на стойност 120 млрд. долара месечно, която беше създадена в подкрепа на икономиката. Инвеститорите ще се фокусират и върху коментара на централната банка относно лихвите и колко продължително ще е повишението на инфлацията.

На суровинните пазари допълнително поевтиняване с 4% на китайските въглища свали цената им с 50% под рекордните нива, достигнати през миналия месец.

Цените на петрола нарастват днес, след като очакванията за голямо търсене и надеждите, че основната група страни производителки на суровината няма да увеличат производството прекалено бързо, помогна за изтриване на първоначалните загуби, които бяха породени от обявяването на нивото на резервите от горива на най-големия енергиен консуматор в света – Китай.

Щатският лек суров петрол поскъпва с 0.2% до 84.25 долара за барел, докато брентът бележи ръст от 0.3% в цената до 84.97 долара за барел.

Спот цената на златото отстъпва с 0.1% до 1 789.99 долара за тройунция. Биткойнът поскъпва с 0.5% до 61 285.23 долара за барел.