Азиатските акции днес поскъпнаха до близо тримесечни върхове, а глобалният индекс на MSCI се задържа близо до рекордни нива, след като изнесените данни, които показаха ръста на производствената дейност в САЩ, окуражиха инвеститорите, търсещи признаци на трайно възстановяване на най-голямата икономика в света.

Производствената активност в САЩ нараства през май, информираха вчера от Института по управление на доставките (ISM).

Натрупаното търсене е повишило поръчките в условията на отварящата отново икономика, въпреки натрупването на недовършена работа заради недостига на суровини и работна ръка.

Инвеститорите ще следят данните за неселскостопанската заетост в САЩ в петък за евентуални индикации относно плановете на Федералния резерв по отношение на паричната политика в идните седмици и месеци, информира Ройтерс.

Глобалният борсов индекс на MSCI остана без промяна, след като вчера затвори на рекордно ниво. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи минимално повишение от 0.08%, докато японският Nikkei нараства с 0.36%.

Сеулският добави 0.36%, а австралийският основен индекс отчита ръст от 0.64%.

Рекордни инвестиции във фондове по време на пандемиятаПо последните данни, общо 813 млн. лв. са вложени от домакинствата в местни фондове, а 783 млн. лв. в чуждестранни

Индексът на китайските сини чипове изостава заради понижение в цените на акциите от сектора на здравеопазването - ден след като те отбелязаха ръст заради обявената от Китай политика за три деца в семейство.

Вчера щатските индекси ограничиха ръста си от през деня след излизането на данните на ISM, тъй като инвеститорите обмисляха възстановяването на икономиката и по-високата инфлация.

Индексът Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.13%, до 34 575.31 пункта. S&P 500 изгуби 0.05%, до 4 202.04 пункта, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.09% надолу на 13 736.48 пункта.

На суровинните пазари перспективите за набиращото инерция икономическо възстановяване в световен мащаб повишиха цените на петрола, като брентът се търгуваше на най-високите си нива от март, въпреки че групата OPEC+ реши да увеличи производството през юли.

Фючърсите на брента поскъпнаха с 0.6%, до 70.67 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) нарасна с 0.56%, до 68.10 долара за барел.

Доларовият индекс бележи слабо понижение до 89.876, но доларът поскъпва с 0.11% спрямо йената - до 109.57. Еврото се оскъпи с 0.1%, до 1.2223 спрямо щатската валута.

Доходността по щатските 10-годишни облигации нарасна леко до 1.6181%, в сравнение с 1.615% вчера, докато тази по 2-годишните книжа се повиши от 0.147% до 0.1505%.

По-високата доходност по щатския дълг намали привлекателността на златото, като цената на метала отстъпи от петмесечния си връх, достигнат вчера. Спот цената на златото беше на ниво от 1 899.46 долара за тройунция.