Азиатските акции поскъпват днес след ръста на Уолстрийт от петък, но нервите са изопнати преди почти сигурното повишение на лихвите в Европа и поредната порция корпоративни отчети в САЩ.

Очертава се това да е една напрегната седмица за Европа, която е в очакване дали Русия ще възобнови газоподаването през Северен поток на 21 юли, докато в същото време Италия е изправена пред политическа криза, ако премиерът Марио Драги се оттегли.

"Ако газовите потоци не бъдат възобновени в необходимите обеми, цените на газа в Европа ще скочат, а Германия и други държави ще наложат ограничения в потреблението, като дълбоката рецесия ще е почти гарантирана," казва пред Ройтерс Тейлър Нюджънт, икономист в NAB.

"Нашият основен сценарий е, че газовите потоци ще бъдат възобновени."

Несигурността ще преследва Европейската централна банка (ЕЦБ), която тази седмица ще проведе своето заседание, на което се очаква да стартира цикъл на затягане на паричната политика с повишение на лихвите с 25 базисни пункта.

Пазарите също така очакват подробности относно инструмента, който има за цел да облекчи натиска от лихвите по дълга на най-задлъжнелите страни членки.

Еврото струва колкото долара за първи път от 20 години. Защо това е важно?Еврото претърпя сериозен спад след инвазията на Русия в Украйна през февруари

Инвеститорите откриха известно облекчение в ръста на Уолстрийт от петък и азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес нараства с 0.7%, след като падна с 3.5% през миналата седмица.

Японският Nikkei днес не се търгува заради почивен ден в страната, но фючърсите се търгуваха на ниво от 27 040 пункта, в сравнение с нивото на затваряне от 26 788 от петък. Южнокорейският индекс KOSPI нарасна с 1.4%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 бележи повишение от 0.4%, въпреки че в Шанхай обявиха масово тестване за COVID-19 в региона.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.2%, докато тези на технологичния Nasdaq отчитат ръст от 0.4%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 бележат повишение от 0.1%, тези на FTSE остават без промяна.

Тази седмица се очакват финансовите отчети на редица големи компании, сред които Goldman Sachs Group Inc, Bank of America Corp International Business Corp, Netflix Inc, Tesla Inc и Twitter Inc .

Резултатите на общо 80% от 35-те компании от индекса S&P 500, които обявиха отчетите си за второто тримесечие, бяха по-добри от очакванията на Уолстрийт, според Refinitiv. Анализатори вече очакват печалбите на компаниите от индекса да отчетат ръст от 5.6% на годишна база, в сравнение с 6.8%, прогнозирани в началото на тримесечието.

Инвеститорите също така бяха окуражени от това, че Федералният резерв вероятно ще вдигне основната си лихва "само" със 75 базисни пункта следващата седмица, отчасти благодарение на отслабването на част от опасенията на потребителите относно инфлацията.

Централната банка на Япония също ще проведе своето заседание тази седмица на фона на опасенията, че поевтиняването на йената увеличава разходите за вносните суровини и разширява търговския дефицит на страната.

Въпреки това пазарите очакват централната банка да се придържа към супер облекчената си парична политика, което я отличава сред големите централни банки.

Доларът поевтинява леко до 138.15 йени, след като поскъпна с 1.8% миналата седмица до 24-годишен връх от 139.38. Доларовият индекс запазва позиции при 107.730, след като миналата седмица достигна максимум от 109.290.

Еврото отчита леко повишение до 1.0107 долара, след като се отдалечи от достигнатото миналата седмица 20-годишно дъно от 0.9952.

"Газопроводът между Русия и Европа, който в момента е затворен за профилактика, трябва да заработи отново в четвъртък," отбелязва икономистът в CBA Джоузеф Карузо. "Ако обаче газът не потече отново, валутната двойка EUR/USD може да падне най-малко с 2%."

Повишаващите се лихви и поскъпващият долар се отразяват негативно на златото, което се търгува при 1 713 долара за тройунция, след като поевтиня с 2% миналата седмица.

Цените на петрола се понижиха на фона на продължаващото посещение на президента на САЩ Джо Байдън в Близкия изток, по време на което той се надява да издейства увеличение на добива.

Петролът от сорта Брент поевтиня с 13 цента до 101.03 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) губи 51 цента до 97.08 долара за барел.