Азиатските акции днес намериха известна подкрепа след волатилната сесия на Уолстрийт вчера, но доларът остава близо до 20-годишен връх, а глобалният индекс на акциите близо до 18-месечен минимум вследствие на опасенията относно трайно високата инфлация и затягането на паричната политика на централните банки.

Тези опасения, в крайна сметка, надделяха над надеждите на Уолстрийт, че високата инфлация може би достига своя пик, което доближи S&P 500 близо до навлизане в мечи пазар вчера с близо 20% спад от достигнатото през януари рекордно високо ниво.

В свое интервю вчера председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл обяви, че битката за контрола над инфлацията ще "включва известна болка". Той също така повтори очакването си за повишение на основната лихва с по половин процентен пункт на всяка от следващите две срещи на Фед и обеща, че централната банка е "подготвена да направи и повече".

След като опасенията относно ефекта от затягането на паричната политика доведоха до резки понижения ден по-рано, азиатските акции тръгнаха нагоре по-рано днес.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчиташе повишение от 1.15%, ограничавайки спада си за седмицата до около 3.5%.

Австралийският основен индекс нарастваше с 1.56%, докато японският Nikkei скочи с 2.62%.

Apple вече не е най-скъпата компания в светаПетролният гигант Saudi Aramci изпревари по пазарна капитализация производителя на iPhone

В Китай индексът на сините чипове CSI300 отчиташе ръст от 0.92%, а хонконгският Hang Seng нарасна с 1.8%.

Поскъпването на акциите беше съпътствано от поевтиняване на щатските държавни облигации, като доходността по 10-годишните книжа се повиши до 2.8931%, след като вчера затвори на ниво от 2.817%.

Чувствителната на паричната политика доходност по 2-годишните държавни ценни книжа беше на ниво от 2.6023%, след като вчера затвори на 2.522%, информира Ройтерс.

Щатският долар продължава да се търгува близо до 20-годишен връх, като доларовият индекс беше на ниво от 104.8.

Йената се търгуваше на ниво от 129.02 спрямо долара, отстъпвайки от двуседмичния връх от 127.5, достигнат вчера. Еврото поевтинява леко до 1.0376 спрямо долара.

На суровинните пазари цените на петрола нарастват, но въпреки това са на път да отчетат първото си седмично понижение от три седмици вследствие на опасенията относно инфлацията и това, че локдауните в Китай може да забавят ръста на световната икономика.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 1.34% до 107.55 долара за барел, докато цената на Брента се повишава с 1.51% до 109.07 долара за барел.

Спот цената на златото, която беше засегната от поскъпващия долар, нараства с 0.15% до 1 824.49 долара за тройунция, но е близо до тримесечно дъно.