Азиатските акции поевтиняват, а доларът се търгува близо до 20-годишен връх спрямо еврото днес, след като страховете на инвеститорите се засилиха, че Старият континент води света към рецесия.

В същото време фючърсите на петрола опитаха да се стабилизират след спада в цените на суровината от вчера.

Фючърсите на Брента поскъпват с 1.4% в сутрешната търговия до 104.18 долара за барел, след като цената вчера падна с 9.5% до 2.5-месечно дъно - на фона на опасенията, че забавянето на ръста на световната икономика ще ограничи търсенето.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.6% днес. Японският Nikkei губи 0.88% и е на път да запише първото си понижение за седмицата. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отстъпват с 0.2%, докато тези на Euro STOXX 50 скочиха с 1.8%.

Хонконгският индекс Hang Seng отчиташе спад от 0.42%, докато индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 0.7%, повлечен надолу от опасенията, че новите случаи на COVID-19 в Шанхай могат да доведат до налагането отново на ограничения.

Вчера европейският индекс STOXX 600 падна с 2%, а еврото се понижи с над 1.5% до 1.0236 долара, което беше най-ниското ниво от края на 2002 г.

Несигурността около газовите доставки в Европа доведе до скок в цените. Цените на нидерландския газов хъб TTF се удвоиха от средата на юни и нараснаха със 7% вчера до четиримесечен връх.

Инвеститори пък се притесняват относно продължаването на доставките по газопровода Северен поток, който пренася природен газ от Русия за Германия и ще бъде затворен за 10 дни за профилактика от 11 юли.

Как евентуална рецесия ще се отрази на банковия сектор?Много месеци, след като негативно настроените коментатори предупреждаваха за упорития възходящ импулс на цените, най-накрая настъпи моментът, в който и трите водещи централни банки се обединиха като

В Токио акциите на компаниите, търгуващи със суровини - Mitsui & Co и Mitsubishi Corp, поевтиняха с по над 5%, след като бившият руски президент Дмитрий Медведев заплаши с ограничения на доставките на газ и петрол за Япония.

Британския паунд се търгува на двегодишно дъно, а политическата криза, в която изпадна правителството на Борис Джонсън с оставките министрите на финансите и здравеопазването, не помага особено.

След като докосна нивото от 1.1899 спрямо долара вчера, днес паундът се стабилизира при 1.1964.

"Великобритания е изправена пред опасността през следващата година да бъде най-бавно растящата голяма икономика, с най-висока инфлация и най-голям дефицит по текущата сметка," казва Кит Юкс от Societe Generale. "Това е ясна заплаха за паунда."

Щатския долар се представя силно и срещу другите валути. Австралийският долар за последно се разменяше срещу 0.6810 щатски долара, след като поевтиня с 1.0% вчера до двегодишно дъно от 0.6762.

Спот цената на златото се задържа при 1 771 долара за тройунция след спада от вчера. Скъпоценният метал поевтинява с около 3% тази година.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации остава без промяна днес на ниво от 2.8218%.

Биткойнът поевтиня отново до под 20 000 долара, отчитайки понижение от 2.77% до 19,855.14 по-рано днес.