Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.2%, до най-високото си ниво от края на 2007 г. Японският Nikkei 225 добави 1.0% към стойността си.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 скочи с над 1%, до рекордното ниво на затваряне от 2 488 пункта.

Застрахователите бяха сред големите печеливши, като глобалният застрахователен индекс на MSCI нарасна с 1.5%, след като се очаква пораженията от урагана Ирма да бъдат по-малки от първоначалните прогнози.

Апетитът към риск допълнително нарасна на фона на облекчението, че Северна Корея не проведе тестове през уикенда, каквито опасения имаше преди това.

Вчера Съветът за сигурност към ООН единодушно увеличи санкциите срещу Северна Корея заради шестия и най-силен ядрен тест на страната, проведен на 3 септември. Бе наложена забрана за износ на текстилни продукти от страната, докато вносът на суров петрол бе ограничен.

Мерките не са толкова строги, колкото предложените от САЩ, но много инвеститори внимават за евентуално отмъщение от страна на Северна Корея.

Активите убежища, като щатските държавни ценни книжа и златото, отстъпиха част от спечеленото напоследък.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации скочи до 2.129%, в сравнение с 2.061% преди това. Ръстът е най-големият от месец и половина.

Повишението при лихвите по щатския дълг доведе до изкупуване и на долара, който напоследък поевтиня сериозно.

Еврото се понижи до 1.1958 долара, отстъпвайки още от достигнатия в петък връх от 1.2092. Това бе и най-високото ниво за еврото от януари 2015 г.

Доларът скочи обратно до 109.35 йени, след като в петък бе паднал до 10-месечно дъно от 107.32.

Цената на златото се понижи до 1 325 долара за тройунция, в сравнение с едногодишния връх от 1 357.4 долара, достигнат в петък.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуваха на ниво от 53.78 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол останаха без промяна на ниво от 48.04 долара за барел, след като вчера поскъпнаха с 1.2%.