Азиатските акции поскъпват днес, след като шокът от изненадващо високата инфлация в САЩ отслабна, а инвеститорите в момента се надяват, че най-големите повишения на цените скоро може да приключат.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.7% - до най-високото си ниво от две седмици, докато японският Nikkei се повиши с 1.1%, подпомогнат от положителните резултати на компаниите.

Фючърсите на щатския S&P500 нарастват с около 0.3% след разнопосочната сесия на Уолстрийт вчера, при която индексът записа минимално повишение от 0.06%, а технологичният Nasdaq нарасна с 0.52%.

В сряда акциите в световен мащаб записаха най-голямото си понижение от повече от месец след излизането на данните за изненадващо високата инфлация в САЩ.

Индексът на потребителските цени в САЩ нараства с 6.2% на годишна база през октомври, което е най-голямото увеличение от ноември 1990 г.

Данните за продажбите на дребно в САЩ за октомври се очакват във вторник.

Смарт Органик набра близо 3 млн. евро от днешното IPOОбщо 310 000 акции бяха закупени на максималната цена от 18.90 лева за брой.


Доходността по щатските държавни облигации нарасна, като тази по 10-годишните книжа се повиши с 1.9 базисни пункта до 1.572% след почивния ден за пазара вчера, информира Ройтерс.

Паричните пазари вече са предвидили две повишения на лихвите през следващата година.

На валутните пазари доларът поскъпва, след като данните за инфлацията от сряда породиха очаквания, че Федералният резерв на САЩ ще затегне паричната си политика по-бързо, отколкото се смяташе преди това.

Доларовият индекс се повиши до 16-месечен връх от 95.264, а еврото поевтиня до 1.1449 долара - близо до най-ниското си ниво от юли миналата година.

Йената отстъпва до 114.26 спрямо долара, близо до четиригодишното си дъно, достигнато миналия месец, докато суровинните валути, като австралийския и канадския долар, поевтиняват.

Австралийският долар падна до петседмично дъно от 0.7286 щатски долара, докато канадският долар се понижи до 1.2588 спрямо щатската валута, което беше най-ниското ниво от началото на октомври.

Цените на петрола се понижиха леко на фона на поскъпващия долар и след като ОПЕК занижи прогнозата си за търсенето на суровината през 2021 г. заради високите цени.

Фючърсите на петрола от сорта Ббрент поевтиняват с 0.36% до 82.56 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпват с 0.33% до 81.32 долара за барел.

Цената на златото се задържа на нива от около 1862 долара за тройунция - близо до петмесечния връх от 1 868.5 долара, достигнат в сряда.