Основните борсови индекси в САЩ се понижиха в сряда, като S&P 500 и Nasdaq Composite Index отстъпиха с 0,6%, а Dow Jones Industrial Average падна с 0,4%.

Доходността на държавните облигации се понижи, като тази на 10-годишните бонове падна до 3,636% от 3,697% ден по-рано.

Данните на Министерството на труда на САЩ показаха увеличение на отворените работни места през април, обръщайки тримесечния спад и подновявайки опасенията на инвеститорите, че Федералният резерв не е приключил с вдигането на лихвените проценти, коментира The Wall Steet Journal.

През последните дни трейдърите на лихвени фючърси се люшкат между прогнози за пауза от страна на Фед или допълнително повишаване на лихвените проценти на предстоящото му заседание през юни.

Ястребът Кашкари е готов да се откаже от повишаването на лихвите през юни„Отворен съм към идеята, че можем да се движим малко по-бавно“, казва президентът на Федералния резерв на Минеаполис

Пазарът отчете повече от 60% шанс за увеличение на лихвените проценти след данните за работните места в сряда сутринта, но той падна до 30%, когато представителят на Фед Филип Джеферсън каза по-късно през деня, че централната банка може да задържи лихвените проценти стабилни на заседанието в средата на юни, но все пак да ги повиши след това.

Акциите изплуваха от най-ниските си нива от деня след коментарите на Джеферсън, посочва WSJ.

Някои инвеститори остават загрижени за зависимостта на пазара само от шепата акции на големите технологични компании, чието рали помогна за покачването на S&P 500 през по-голямата част от май. Докато S&P 500 се е повишил с 8,9% от началото на годината, равнопретеглената версия на индекса нараства с 0,2%.

Хедж фондове и други спекуланти залагат, че S&P 500 ще се понижи, отбелязвайки най-ниското им позициониране от 2007 г. насам, според данни, събрани от Bespoke Investment Group. Те са по-оптимистични за Nasdaq-100, който ще се повиши близо до най-високите си нива от края на 2022 г., според данните от Комисията за търговия със стокови фючърси, събрани от Bespoke.

Междувременно акциите на Nvidia паднаха с 5,7%, слагайки край на яростно тридневно рали, при което пазарната капитализация на производителя на чипове за кратко премина границата от $1 трилион по време на търговската сесия във вторник. Апетитът на инвеститорите към акциите на производителя на чипове е воден от очакванията, че неговите технологии ще бъдат много търсени от компании, фокусирани върху генеративния изкуствен интелект като.

Nvidia достигна за кратко пазарна капитализация от $1 трилион Акциите на производителя на чипове трябва да се задържат над $404,86, за да поддържат тази разлика през целия ден

Съперникът на Nvidia – Intel – се представи най-добре в S&P 500 в сряда, след като главният финансов директор на компанията заяви, че тя е на път да достигне горната граница на прогнозите си за приходите за второто тримесечие на 2023 г. Акциите затвориха с ръст от 4,8%.

Глобалните пазари останаха като цяло по-ниски след публикуването на слабите икономически данни в Китай, където измерителят на производствената активност се е понижил неочаквано през май, дори след като страната облекчи строгите си Covid ограничения.

Икономическото възстановяване на Китай губи инерция Производствената активност се е понижила до най-ниското си ниво след отпадането на политиката за нулев ковид

Индексът Stoxx Europe 600 се понижи с 1,1%. Китайският Shanghai Composite падна с 0,6%, а японският Nikkei 225 се понижи с 1,4%.

Петролът продължи спада си след данните за китайското производство. Фючърсите на суровия сорт Брент паднаха с 1,2% до 72,66 долара за барел. Китай е най-големият вносител на суров петрол в света.