Азиатските акции помогнаха на индекса на глобалните пазари да запише повишение в седми пореден ден, след като инвеститорите залагаха, че САЩ ще изведе света от пандемията от COVID-19, а фокусът се насочи към разходите за трилиони долари на администрацията на Джо Байдън.

Токио оглави ръста, като индексът Nikkei скочи с 1.9% в началото на днешната сесия. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.3%, достигайки най-високото си ниво този месец. Индексът на китайските сини чипове обаче отчиташе понижение от 0.1% малко след началото на сесията.

Глобалният индекс на MSCI нарасна с 0.1% - до 709.71 пункта, доближавайки рекордно високото си ниво на затваряне от 710.36 пункта, достигнато на 7 май.

Щатският индекс S&P500 вчера записа повишение от 0.1%, фючърсите на индекса днес бележат повишение от 0.3%.

Изнесените вчера данни показаха, че броят на американците, които подават молби за помощи при безработица, е паднал до най-ниското си ниво от средата на март 2020 г. вследствие на отварянето на икономиката и търсенето на все повече работна ръка.

Отделен доклад потвърди ръста от 6.4% на годишна основа на БВП на САЩ за предходното тримесечие, подкрепен от огромните икономически стимули.

New York Times информира, че президентът Джо Байдън ще поиска 6 трлн. долара федерални разходи за финансовата 2022 г., ден преди очакваното предложение за бюджета от страна на Белия дом.

Въпреки че мащабите на фискалните стимули породиха опасения относно скок на инфлацията, който евентуално да принуди Федералния резерв да ограничи ограничи изкупуването на активи и да повиши лихвите, по-големите разходи имат положителен ефект за световния икономически растеж и за акциите и подкрепиха инвеститорските нагласи, казва пред Ройтерс Кайл Рода, пазарен анализатор в IG в Мелбърн.

Евентуален тест за инфлацията ще има по-късно днес, когато се очакват данни за потребителските разходи в САЩ.

Тази седмица няколко ръководители във Фед успокоиха отново инвеститорите във връзка с опасенията относно инфлацията, въпреки че дадоха индикации за евентуално начало на дискусиите за ограничаване на стимулите.

Положителните сигнали относно икономиката помогнаха за повишението на доходността по щатските държавни облигации до над 1.6%. Доходността по 10-годишните книжа нарасна до 1.6147% в азиатската сесия днес, след като в средата на седмицата беше на ниво от 1.5520%.

Индексът Dow Jones Industrial Average вчера нарасна с 0.4%, докато технологичният Nasdaq Composite се понижи с 0.3%.

Доларът се движеше близо до едноседмичен връх спрямо другите основни валути, докато трейдърите очакват данните за инфлацията за евентуална посока.

Доларовият индекс е на ниво от 90.097 днес, след като докосна 90.179 в предходната сесия за първи път от 20 май.

Цените на петрола продължиха ръста си от вчера, подкрепени от силните данни за щатската икономика, които компенсираха опасенията на инвеститорите относно повишение на предлагането от страна на Иран.

Брентът поскъпна с 20 цента, или 0.3%, до 69.66 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) добави 34 цента, или 0.5%, до 67.19 долара за барел.