Акциите в световен мащаб опитаха да продължат ръста си днес вследствие на възобновените надежди за нови стимули в САЩ, но трупащата се несигурност преди президентските избори в САЩ и технически проблеми в Япония ограничиха повишението.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 нараснаха с 0.6% в азиатската сесия, продължавайки ръста си от вчерашната сесия, след силните данни за безработицата в САЩ и прогреса около забавилите се вече стимули за COVID-19.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.3%, като австралийският основен индекс се повиши с 1.4%.

Регионалната търговия обаче беше ограничена заради технически проблеми на борсата в Токио, както и от празниците в Китай и Южна Корея.

Технически проблеми на борсата в Токио предизвикаха спиране на цялата търговия в Япония. От борсата обявиха, че търговията ще бъде спряна за целия ден и не са сигурни дали могат да възстановят системите си.

Търговията с деривативни инструменти в Осака не беше засегната. Фючърсите на Nikkei се повишиха с 0.5% заедно с ръста на фючърсите на щатските индекси, информира Ройтерс.

Вчера S&P500 нарасна с 0.83%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.74%, въпреки че приключиха септември с първите си месечни понижения от март.

Поредицата икономически данни вчера бяха основно положителни, като заетостта в частния сектор в САЩ надхвърли значително очакванията на анализаторите, а продажбите на жилища скочиха до ново рекордно ниво.

Апетитът към риск беше подкрепен и от председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси и министъра на финансите Стивън Мнучин, които изразиха надежди за постигането на пробив в преговорите за нови стимули.

Много пазарни участници обаче остават предпазливи след хаотичния президентски дебат във вторник, който засили опасенията, че след изборите на 3 ноември може да се стигне до продължително предаване на властта с много скандали.

На валутните пазари силните икономически данни от САЩ и надеждите за стимули помогнаха за оскъпяването на долара спрямо по-рисковите валути.

Еврото поскъпна с 0.1%, до 1.1733, а австралийският долар се оскъпи с 0.1%, до 0.7171 долара.

Китайският юан добави 0.3%, до 6.7635 спрямо долара, докато йената остана почти без промяна на ниво от 105.50 йени за долар.

При суровините петролът запазва позиции, като фючърсите на щатския лек суров петрол остават без промяна на ниво от 40.23 долара за барел, докато тези на брента поскъпнаха с 0.1%, до 40.22 долара за барел.